Aktualne wydanie
Poprzednie numery
2009 rok
Zarządzanie dostawami energii na przykładzie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
podinsp. Marcin Piotrowski
Wyższa Szkoła Policji
Zarządzanie dostawami energii na przykładzie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
Zarządzanie organizacjami niesie w obecnych czasach konieczność zwracania uwagi na całościowy bilans ekonomiczny firmy. Zasada ta dotyczy w równym stopniu podmiotów funkcjonujących na wolnym rynku, jak i organizacji działających w sektorze publicznym. Oszczędności związane z codziennym funkcjonowaniem firmy — z perspektywy krótkoterminowej na pozór niewielkie — w ujęciu kilkuletnim stają się wyraźnie zauważalne. Równocześnie dają podstawę do podejmowania decyzji inwestycyjnych, uwzględniających korzyści, wynikające z analiz w postaci audytu ponoszonych wydatków.
Policja borykająca się z trudnościami finansowymi siłą rzeczy zmuszona jest do poszukiwania rozwiązań uwzględniających z jednej strony oszczędności, ale z drugiej strony gwarantujących sprawne działanie. Wiele tutaj zależy od umiejętności kierowniczych kadry zarządzającej, a także od kreatywności pracowników, znajomości realiów rynkowych oraz zwykłych chęci i zaangażowania.
Przykładem działań owocujących wymiernymi oszczędnościami finansowymi oraz na tej podstawie zmianą długofalowej polityki, dotyczącej efektywnego wykorzystywania energii elektrycznej — są przedsięwzięcia przeprowadzone w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
W czerwcu 2009 r. w WSPol. rozpoczęto audyt wydatków oraz sposobów wykorzystywania energii elektrycznej. Już we wstępnej fazie przyniósł on wiele informacji, które stały się podstawą podjętych działań. I tak:
1. Wprowadzono bieżącą analizę rachunków za energię elektryczną, w ramach której monitorowana jest ilość zużywanej energii, wysokość zapotrzebowania na moc, a także relacje strefowe w przypadku jednej z wybranych przez szkołę taryf.
2. Przy pomocy specjalistycznego rządzenia rozpoczęto okresową rejestrację wielkości elektrycznych w punktach zasilania. Dzięki temu zabiegowi można wykonywać symulację zmian grup taryfowych, ustalenia przebiegów mocy chwilowych, a także uzyskać informacje na temat powstających strat energii elektrycznej wewnątrz własnej sieci. Ponadto rozwiązanie to umożliwia podejmowanie działań mających na celu zapewnienie optymalnej pracy własnej sieci oraz wcześniejsze wykrywanie i tym samym szybsze usuwanie powstających problemów i usterek technicznych.
3. Dokonano zbilansowania poniesionych kosztów za energię elektryczną w latach 2003–2008. Na tej podstawie określono optymalną wartość zapotrzebowania na moc czynną, sprawdzono zasadność wyboru rozliczania dwustrefowego zastosowanego przy rozliczaniu pobieranej energii elektrycznej przez należące do WSPol. obiekty sportowe i krytą pływalnię, a także podsumowano ponoszone przez szkołę opłaty za pobieraną energię bierną przez własne urządzenia.
W wyniku podjętych decyzji dotyczących zmiany grup taryfowych oraz mocy umownej oszacowano, że w 2010 r. zaoszczędzone zostanie ok. 50 tys. zł brutto.
4. W trakcie eksploatacji obiektu wystąpiła konieczność zwiększenia mocy umownej na jednej z wykorzystywanych przez WSPol. stacji transformatorowych. Biorąc to pod uwagę, w najbliższym czasie zostanie dokonana wymiana istniejącego transformatora na urządzenie dużo nowszej generacji o mniejszych stratach jednostkowych.
5. Skorzystano z oferty promocyjnej firmy dostarczającej energię elektryczną. W ramach podpisanej umowy WSPol. uzyskała zagwarantowaną, niższą niż do tej pory, stałą cenę składnika zmiennego stawki za energię elektryczną na rok 2010. Szacowane oszczędności z tego tytułu wyniosą co najmniej 10 tys. zł brutto.
6. W WSPol. rozważana jest możliwość wejścia do jednej z grup odbiorców dokonujących samodzielnych negocjacji w zakresie ustalania cen i stawek za energię elektryczną.
Obok działań bieżących podjęto także szereg działań inwestycyjnych...
Więcej w numerze...