Aktualne wydanie
Poprzednie numery
Zasady publikacji i recenzowania
Zasady ogólne:
1. Redakcja przyjmuje teksty dotychczas niepublikowane, dotyczące szeroko rozumianej problematyki policyjnej, z różnych dziedzin wiedzy wykorzystywanych w pracy Policji.
2. Publikowanie artykułów na łamach kwartalnika „Policja. Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji” jest bezpłatne: redakcja nie płaci honorarium autorskiego i nie oczekuje opłaty za opublikowanie artykułu.
3. Złożone materiały będą kwalifikowane przez zespół redakcyjny kwartalnika. Materiały niezamówione przez redakcję i niezakwalifikowane do kwartalnika nie podlegają zwrotowi.
4. Wszystkie teksty podlegają opracowaniu redakcyjnemu.
5. Materiały mogą być weryfikowane w systemie antyplagiatowym.
6. Otrzymane teksty redakcja publikuje po złożeniu przez Autora pisemnego oświadczenia zgodnie z wzorem zamieszczonym na stronie internetowej kwartalnika „Policja. Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji”.
7. Autor powinien wskazać zgodę na kontakt z czytelnikiem za pośrednictwem redakcji lub bezpośrednio przez swój adres e-mail.
8. Objętość tekstu powinna wynosić do 15 stron maszynopisu (27 000 znaków typograficznych) wraz z rycinami, tabelami i przypisami.
9. Przesłany do publikacji tekst musi posiadać:
— informację o autorze: imię i nazwisko, stopnie i tytuły naukowe, numer ORCID, miejsce zatrudnienia;
— tytuł w języku polskim i angielskim;
— streszczenie: 200–250 słów, w języku polskim i angielskim;
— słowa kluczowe: 5–10 słów, w języku polskim i angielskim;
— bibliografię: spis pozycji wykorzystanych w materiale lub rekomendowanych przez autora i dotyczących tematyki poruszanej w tekście, w układzie alfabetycznym.
10. Artykuły należy wysłać pocztą elektroniczną na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Wymagania redakcyjne:
1. Format pliku: tekst należy zapisać w formacie programu Microsoft Word (rozszerzenie doc/docx).
2. Parametry tekstu: format A4, czcionka Times New Roman, wielkość 12 punktów, interlinia 1,5 wiersza, marginesy 2,5 cm.
3. Tabele, wykresy, rysunki, fotografie: materiał graficzny powinien być opisany (nazwa rodzajowa), opatrzonych tytułami oraz źródłem, z którego pochodzą (np. adres internetowy z podaniem daty dostępu), numer podany cyfrą arabską.
4. Cytowania: cytaty należy podać w cudzysłowie, źródło wskazać w odpowiednim przypisie.
5. Przypisy: należy zamieścić u dołu stron, na których występują ich odnośniki. Literatura powoływana w przypisach powinna być podana w następujący sposób:
Przykłady:
• opis książek: K. Juszka, Wersja kryminalistyczna, Kraków 1997, s. 84–88.
• opis artykułów: E. Bieńkowska, Nowe spojrzenie na ofiarę, „Gazeta Sądowa” 1996, nr 8–9, s. 11–12.
• opis rozdziału/części pracy zbiorowej: P. Wagner, Czy Europa ma tożsamość kulturową? [w:] H. Joas, K. Wiegandt (red.), Kulturowe wartości Europy, Warszawa 2012, s. 397.
• opis materiału ze źródeł internetowych: K. Gelles, Polski i niemiecki system polityczny, <http://w w w . p o l s k a - n i e m c y - i n t e r a k c je.p l / a r t i c l e s / s h o w / 7 2 >, dostęp: 18 marca 2020 r.
Zasady recenzowania prac w „Policji. Kwartalniku Kadry Kierowniczej Policji”
1. Wstępnej oceny złożonych do publikacji tekstów dokonuje Kolegium Redakcyjne „Policji. Kwartalnika Kadry Kierowniczej Policji”.
2. Wszystkie materiały podlegają recenzji za wyjątkiem sprawozdań.
3. Artykuł wstępnie zakwalifikowany przekazany jest recenzentowi do szczegółowej opinii zgodnie z procedurą double blind review, co oznacza, że zarówno autor, jak i recenzent, pozostają dla siebie anonimowi.
3. Recenzent składa deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów z autorami tekstów zgłoszonych do publikacji. Za konflikt interesów uważa się zachodzące między recenzentem a autorami:
a) bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne,konflikt);
b) relacje podległości zawodowej.
5. Recenzja ma formę pisemną i jej treść może być udostępniana autorowi. Recenzent może: odrzucić tekst, zakwalifikować bez zastrzeżeń, zakwalifikować warunkowo (co wiąże się z dokonaniem przez autora poprawek zasugerowanych w recenzji).
5. Recenzja przede wszystkim ma na celu określenie naukowej i merytorycznej wartości tekstu, jego oryginalności i wkładu w rozwój dyscypliny naukowej. Ostateczną decyzję dotyczącą przyjęcia do druku bądź odrzucenia tekstu podejmuje Kolegium Redakcyjne na podstawie opinii recenzentów.
7. Recenzenci nie otrzymują honorarium.
8. Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji nie są ujawniane. Redakcja podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących w danym roku w ostatnim numerze danego roku „Policji. Kwartalnika kadry kierowniczej Policji” (również na stronie internetowej).
Ghostwriting
1. Rzetelność w nauce stanowi jeden z jej jakościowych fundamentów. Czytelnicy powinni mieć pewność, iż autorzy publikacji w sposób przejrzysty,
rzetelny i uczciwy prezentują rezultat swojej pracy, niezależnie od tego, czy są jej bezpośrednimi autorami, czy też korzystali z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej).
2. Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
3. Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
4. Redakcja będzie dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.