Aktualne wydanie
Poprzednie numery
Strategia rozwoju czasopisma
I. WSTĘP
Czasopismo Policja. Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji wydawane jest od 1993 roku - uprzednio pod nazwą Policyjny Biuletyn Szkoleniowy – i adresowane głównie do kadry kierowniczej Policji. Periodyk obecnie zorientowany jest przede wszystkim na problemy związane z ustawowymi zadaniami służb działających na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego państwa oraz propagowanie najnowszych światowych trendów mających na celu poprawę bezpieczeństwa państwa. Perioodyk jest skierowany nie tylko do pracowników naukowych, ale również do funkcjonariuszy i pracowników Policji, a także do pozostałych służb mundurowych, pracowników administracji oraz przedstawicieli organizacji funkcjonujących w obszarach związanych z bezpieczeństwem.
W kwartalniku publikowane są artykuły naukowe autorów zajmujących się szeroko rozumianą problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego, policyjnych praktyków i pracowników innych służb. Omawiane w tych publikacjach wyniki badań naukowych, spostrzeżenia oraz doświadczenia zawodowe stanowią unikalny sposób prezentowania złożonych problemów bezpieczeństwa wewnętrzenego państwa, poszerzania perspektywy ich oglądu i umożliwiają prezentowanie różnych stanowisk.
Teksty są wydawane w języku polskim, a streszczenia materiałów oraz słowa kluczowe — w języku angielskim. Artykuły mają wysoki poziom merytoryczny i edytorski. Materiały naukowe przygotowywane są zgodne z zapisami rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, a także recenzowane według zasady double blind review. Czasopismo jest indeksowane w bazie Index Copernicus Journals Master List, Google Scholar, Nukat, WordCat i Arianta.
Przed reformą systemu ewaluacji nauki przedmiotowe czasopismo znajdowało się w części B Wykazu czasopism naukowych z liczbą: 3 punktów w latach 2013-2014 oraz 6 punktów w latach 2015-2018.
Prowadzone są prace mające na celu dalszy rozwój czasopisma, zaindeksowanie kwartalnika w innych bazach naukowych oraz umieszczenie czasopisma w ministerialnym Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
II. MISJA, STRATEGIA, CELE
Podstawową misją Policji. Kwartalnika Kadry Kierowniczej Policji jest upowszechnianie wyników badań naukowych prowadzonych w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym oraz propagowanie interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów skutkujących poprawą bezpieczeństwa obywateli.
Dodatkowo intencją czasopisma jest:
1) propagowanie wśród kadry kierowniczej Policji najnowszych światowych trendów mających na celu wspieranie poprawy bezpieczeństwa państwa;
2) propagowanie wśród społeczeństwa dobrych praktyk stosowanych przez służby podległe MSWiA skutkujących wzrostem oceny pracy funkcjonariuszy,
3) zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia, co jest istotne ze względu na wymianę doświadczeń oraz upowszechnianie wyników badań naukowych w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego,
4) rozpowszechnianie wyników badań naukowych, które mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na efektywność funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i obywateli,
5) wpływ na lepsze zrozumienie wyników badań prowadzonych w naukach o bezpieczeństwie przez społeczeństwo i zwiększenie zaufania obywateli do służb i podmiotów nadzorowanych przez właściwego ministra,
6) wpływanie na społeczeństwo poprzez edukację dla bezpieczeństwa.
Strategia czasopisma obejmuje:
1) publikację artykułów naukowych odpowiadających najwyższym standardom publikacyjnym,
2) aktywną promocję prezentowanych publikacji w środowisku naukowym z wykorzystaniem wszystkich dostępnych form komunikacji, w tym mailingu, baz indeksujących oraz strony internetowej czasopisma,
3) nawiązywanie współpracy z uznanymi przedstawicielami wskazanych obszarów naukowego poznania w zakresie autorskim oraz recenzyjnym,
4) dążenie do umieszczenia czasopisma w Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych MEiN,
5) dążenie do umieszczenia czasopisma w liczących się indeksach czasopism naukowych,
6) dostępność publikacji i otwartość na wyniki badań naukowych prowadzonych w obszarze bezpieczeństwa.
Horyzont czasowy strategii wynosi 4 lata
Celem czasopisma jest udostępnienie nowoczesnego, interdyscyplinarnego forum do publikowania wyników badań naukowych, najnowszych trendów w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, spostrzeżeń oraz doświadczeń zawodowych polskich i zagranicznych naukowców oraz policyjnych praktyków i pracowników innych służb, co umożliwia prezentowanie złożonych problemów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, poszerzenie perspektywy ich oglądu i umożliwienie prezentowania różnych stanowisk.
Pozwala to na przedstawienie zagadnień bezpieczeństwa i porządku publicznego w sposób odpowiadający wyzwaniom współczesności. Umożliwia również dzielenie się wiedzą, co jest istotnym komponentem dbałości o kwestie związane z budowaniem wspólnoty i tożsamości narodowej. Realizacja tego celu jest możliwa poprzez upowszechnienie wyników badań naukowych w środowisku polskiej i międzynarodowej społeczności naukowej oraz praktyków realizujących zadania na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.
Realizacja celu następuje w szczególności przez:
1) prezentację wyników badań naukowych, współpracę międzynarodową, upowszechnienie innowacji oraz integrację środowiska naukowego z praktykami działającymi w obszarze nauk o bezpieczeństwie,
2) umożliwienie autorom i czytelnikom prowadzącym badania oraz zaangażowanym w działania na rzecz bezpieczeństwa wymianę myśli i dobrych praktyk w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce i za granicą,
3) zapewnienie otwartego dostępu do najnowszych wyników badań uzyskanych w naukach o bezpieczeństwie, przedstawicieli nauki i cenionych praktyków służb mundurowych, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.
Cele strategiczne:
1) upowszechnianie osiągnięć naukowych uzyskanych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie oraz promocja czasopisma w kraju i za granicą,
2) zbudowanie eksperckiej bazy recenzentów,
3) poszerzenie bazy odbiorców czasopisma,
4) podniesienie wskaźnika cytowalności artykułów oraz oceny czasopisma w bazach indeksujących,
5) dbałość o oryginalność, rzetelność, jakość wydawniczą i naukową.
III. DIAGNOZA POTENCJAŁU CZASOPISMA
Teksty artykułów publikowane są w języku polskim, a streszczenia w języku angielskim. Artykuły cechuje wysoki poziom merytoryczny i edytorski. Wszystkie materiały są recenzowane według zasady double blind review. Redakcja dba o przestrzeganie zasad etyki publikacyjnej COPE.
Czasopismo jest indeksowane w następujących bazach danych: Index Copernicus Journals Master List, NUKAT, WorldCat, Google Scholar, Arianta.
Obecną sytuację Policji. Kwartalnika Kadry Kierowniczej Policji zdiagnozowano także z wykorzystaniem metodyki SWOT, na podstawie której przeanalizowano mocne i słabe strony oraz wskazano perspektywiczne szanse i zagrożenia dla czasopisma.
Mocne strony
1. Wzrost poziomu merytorycznego publikowanych artykułów.
2. Wysoki udział naukowców i praktyków spoza Uczelni w składzie Rady Naukowej.
Słabe strony
1. Stosunkowo niskie umiędzynarodowienie nauki w dyscyplinach nauki o bezpieczeństwie w Polsce.
Szanse
1. Potencjał naukowy rady naukowej czasopisma — aktywne uczestnictwo członków rady naukowej oraz redaktorów w środowiskach naukowych i eksperckich.
2. Ekspercki czasopisma przyciągający autorów.
Zagrożenia
1. Niska aktywność publikacyjna członków rady naukowej w wysokopunktowanych czasopismach naukowych.
2. Trudności z pozyskiwaniem zagranicznych recenzentów.
3. Niewielkie zainteresowanie zagranicznych ośrodków polskimi wynikami badań i rozwiązaniami praktycznymi w obszarze nauk o bezpieczeństwie.
IV. GŁÓWNE KIERUNKI ROZWOJU Kwartalnika. Kadry Kierowniczej Policji
Wybrano następujące główne kierunki rozwoju czasopisma pozostające w zbieżności z celami strategicznymi:
1. Budowanie wysokiej pozycji naukowej czasopisma.
2. Dbałość o jak najwyższą jakość naukową publikowanych treści.
3. Doskonalenie metod zarządzania procesem edytorsko-publikacyjnym.
4. Zwiększanie poziomu upowszechnienia publikacji oraz stopnia widoczności wyników badań społeczności naukowej.
V. IMPLEMENTACJA STRATEGII
Z analizy sytuacji czasopisma wynika, że należy wykorzystać najmocniejsze atuty czasopisma, co pomoże przezwyciężyć słabe strony w kluczowych obszarach. Działania te mogą także zniwelować skutki potencjalnych zagrożeń zewnętrznych, które są dla czasopisma wyzwaniem w najbliższych kilku latach, tym bardziej, że wyraźnie są akcentowane szanse, jakie Policja. Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji może wykorzystać.
W ramach realizacji celów strategicznych zidentyfikowano zbiór zamierzeń i działań koniecznych do ich osiągnięcia:
1. Czynny udział członków rady naukowej w tworzeniu pozycji czasopisma — pozyskiwanie autorów i recenzentów polskich i zagranicznych oraz promowanie czasopisma w świecie naukowym i wśród praktyków zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym.
2. Promocja czasopisma podczas polskich i międzynarodowych konferencji, spotkań i wydarzeń.
3. Zwiększenie szans na zaindeksowanie czasopisma w bazach bibliograficznych oraz pełnotekstowych dzięki zmianom w praktykach redakcyjnych, dostosowaniu treści artykułów oraz w formie udostępniania zawartości poszczególnych numerów czasopisma na stronie internetowej.
4. Zwiększenie atrakcyjności czasopisma naukowego oraz szansy na wzrost cytowalności w związku z zaindeksowaniem w bazach naukowych.
5. Publikacja artykułów w formule otwartego dostępu (Open Access).
6. Przyjęcie przez czasopismo licencji Creative Commons.
7. Usprawnienie procesu edytorskiego, redaktorskiego i recenzowania, obsługi strony czasopisma oraz pracy zespołu redakcyjnego dzięki wdrożeniu narzędzi i metod zarządzania obiegiem materiałów do publikacji: od zgłoszenia do publikacji, przez proces recenzowania i redagowania z wykorzystaniem dedykowanego systemu; zakupienie licencji do obsługi systemu lub wdrożenie bezpłatnego odpowiednika.
8. Utrzymanie procedury zabezpieczającej oryginalność artykułów naukowych (zapora ghostwriting) — autor lub autorzy podpisują oświadczenie o prawach autorskich do zgłoszonego artykułu oraz informują, że tekst nie był dotychczas nigdzie publikowany. Redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie artykułu oraz informacji o źródłach finansowania badań i publikacji.
9. Zwiększenie profesjonalnych umiejętności zespołu redakcyjnego dzięki pełnemu wdrożeniu transparentnych zasad w czasopiśmie (zasady COPE, zasady etyki wydawniczej, zasady recenzowania), zamieszczeniu tych zasad na stronie internetowej czasopisma.
10. Uczestniczenie zespołu redakcyjnego w profesjonalnych szkoleniach dotyczących czasopism naukowych oraz respektowania międzynarodowych standardów publikacyjnych.
Zbudowanie eksperckiej bazy recenzentów oraz rozszerzenie bazy odbiorców czasopisma.