Aktualne wydanie
Poprzednie numery
2010 rok
Spis problemów trudnych i nieco łatwiejszych, z jakimi borykają się policjanci w swojej pracy, zgłaszanych do Policyjnego Centrum Informacyjnego od 2000 r.
Jadwiga Rykowska
Wyższa Szkoła Policji
Spis problemów trudnych i nieco łatwiejszych, z jakimi borykają się policjanci w swojej pracy, zgłaszanych do Policyjnego Centrum Informacyjnego od 2000r.
- Babiński A., Czy bagnet stanowiący uzupełnienie i część karabinka KBKAK należy traktować jako broń lub jej część w rozumieniu ustawy o broni i amunicji?, „Policja” 2004, nr 3, s. 74–75.
- Babiński A., Jak długo powinno się przechowywać w aktach personalnych notatki z rozmowy dyscyplinującej?, „Policja” 2000, nr 3, s. 110–111.
- Choromańska A., Jakie powinno być postępowanie policji w wypadku wpłynięcia wniosku urzędu skarbowego o przymusowe doprowadzenie podejrzanego celem przesłuchania?, „Policja” 2007, nr 2, s. 70–71.
- Ciborowski R., Czy zasadne jest zlecanie Policji przez lekarza szpitala psychiatrycznego, doprowadzenia do izby wytrzeźwień osoby chorej psychicznie znajdującej się w stanie nietrzeźwości, która wszczęła awanturę w szpitalu?, „Policja” 2001, nr 2–3, s. 94–95.
- Cisowski Z., Czy istnieje obowiązek informowania organu zarządzającego doprowadzenie o innych niż wymienione w § 38 ust. 1 zarządzenia nr 360 komendanta głównego Policji z 26 marca 2009 r. w sprawie metod i form wykonywania przez policjantów konwojów i doprowadzeń przyczynach jego niewykonania [...], a jeśli tak, to w jaki sposób i z jakich przepisów to wynika?, „Policja” 2010, nr 1, s. 68.
- Cisowski Z., Czy ratownik medyczny jest uprawniony do wydania zaświadczenia stwierdzającego, że osoba zatrzymana może przebywać w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub konwojowania?, „Policja” 2008, nr 1, s. 85.
- Cisowski Z., Czy w porze nocnej od zmierzchu do świtu może pełnić służbę policjant posiadający odpowiednie doświadczenie zawodowe, pozostający w służbie stałej z psem służbowym o specjalności patrolowo-tropiącej?, „Policja” 2008, nr 4, s. 67–68.
- Cisowski Z., Czy wszystkim policjantom komórek konwojowych, powracającym do jednostki macierzystej bez osób konwojowanych, po przekroczeniu 8-godzinnego czasu pełnienia służby, przysługują godziny nadliczbowe?, „Policja” 2008, nr 4, s. 67.
- Cisowski Z., Jak policja powinna postępować w razie wydania przez lekarza zaświadczenia o treści: „nie może przebywać w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, lecz na zamkniętym oddziale szpitalnym”?, „Policja” 2009, nr 1, s. 66–67.
- Cisowski Z., Jak Policja powinna postępować w wypadku wydania przez lekarza zaświadczenia o treści: „może przebywać w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych — wymaga stałego podawania leków, bądź stosowania diety”?, „Policja” 2009, nr 1, s. 67–68.
- Cisowski Z., Jak policja powinna postępować w wypadku wydania przez lekarza opinii o treści: „nietrzeźwy powinien przebywać pod stałą opieką lekarską” nie podejmując jednocześnie decyzji o przyjęciu osoby na oddział szpitalny?, „Policja” 2009, nr 1, s. 65–66.
- Cisowski Z., Jaki dokument powinien sporządzić dowódca konwoju w przypadku podjęcia decyzji [...] o umieszczeniu osoby konwojowanej w pomieszczeniu przeznaczonym dla osób zatrzymanych jednostki organizacyjnej Policji na czas trwania przeszkody uniemożliwiającej konwojowanie lub niezbędny ze względów humanitarnych? Jeżeli dokumentem tym jest protokół zatrzymania osoby, to jaką podstawę prawną i przyczynę zatrzymania należy wpisać [...]? Czy w protokole należy obowiązkowo wypełnić wszystkie pola, tzn.: czy protokół ten należy traktować ściśle jako dokument procesowy, czy jako dokument pomocniczy — zastępujący obowiązującą dotychczas notatkę służbową?, „Policja” 2010, nr 1, s. 66.
- Cisowski Z., Kiedy należy zapoznać osobę zatrzymaną, znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, z prawami zawartymi w protokole zatrzymania?, „Policja” 2010, nr 1, s. 68.
- Cisowski Z., Kto powinien ponosić koszty badań lekarskich i zakupu lekarstw w razie umieszczenia osoby w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, „Policja” 2009, nr 1, s. 66.
- Cisowski Z., Kto powinien zapewnić prowiant nieletniemu, który ma być doprowadzony bezpośrednio z miejsca zamieszkania do młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub młodzieżowego ośrodka socjoterapii, jeśli leżą one w znacznej odległości od miejsca rozpoczęcia transportu [...], gdy rodzice lub prawni opiekunowie nie zaopatrzą nieletniego [...] w suchy prowiant?, „Policja” 2010, nr 1, s. 67–68.
- Cisowski Z., Która instytucja — Policja czy Służba Więzienna — ponosi koszty badania lekarskiego osoby konwojowanej zarejestrowanej w ewidencji jednostki penitencjarnej [...] umieszczonej w trakcie przerwy w konwoju w pomieszczeniach przeznaczonych dla osób zatrzymanych jednostki organizacyjnej Policji?, „Policja” 2010, nr 1, s. 66–67.
- Cisowski Z., Służba w p.d.o.z. [pomieszczeniach dla osób zatrzymanych] — cd., „Gazeta Policyjna” 2004, nr 41, s. 12–13.
- Cisowski Z., Służba w p.d.o.z. [pomieszczeniach dla osób zatrzymanych]. PCI odpowiada, „Gazeta Policyjna” 2004, nr 29, s. 13.
- Cisowski Z., W jaki sposób należy zakwalifikować wydarzenie nadzwyczajne w postaci ucieczki osoby pobranej z policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych przez funkcjonariusza komórki dochodzeniowo-śledczej do wykonania czynności procesowych z jej udziałem (w konwoju czy w służbie ochronnej?)?, „Policja” 2008, nr 1, s. 84–85.
- Cisowski Z., W jaki sposób powinna postępować policja w stosunku do osób z zaburzeniami psychicznymi?, „Policja” 2008, nr 1, s. 83–84.
- Dajewski G., Sęk A., [...] Czy w przypadku kolejnych interwencji w stosunku do tego samego sprawcy przemocy i tej samej osoby pokrzywdzonej należy wypełnić kartę A i zarejestrować ją czy też wystarczające jest sporządzenie notatki i dołączenie jej do teczki zatytułowanej przemoc domowa?, „Policja” 2005, nr 2, s. 88–89.
- Dajewski G., Sęk A., Czy w świetle obowiązujących przepisów [dotyczących nieletnich i cudzoziemców ...] możliwe jest osadzenie nieletniego cudzoziemca do czasu jego deportacji w wypadku: zatrzymania rodzica (rodziców) nieletniego w wydzielonych pomieszczeniach przeznaczonych dla osób zatrzymanych — w celu wydania decyzji o jego (ich) wydaleniu?, wydania decyzji o wydaleniu nieletniego cudzoziemca zgodnie z art. 94 ustawy o cudzoziemcach?, „Policja” 2004, nr 3, s. 78–81.
- Dajewski G., Sęk A., Doprowadzenie osób nietrzeźwych do placówek służby zdrowia. PCI odpowiada, „Gazeta Policyjna” 2004, nr 26, s. 13.
- Dajewski G., Sęk A., Proszę określić zasady postępowania z nieletnim uciekinierem z młodzieżowego ośrodka socjoterapii. Proszę wskazać możliwości umieszczenia nieletniego w odpowiedniej placówce do czasu odebrania go przez dyrektora ośrodka lub zorganizowania konwoju, „Policja” 2006, nr 4, s. 70–72.
- Dziugieł I., [...] § 134 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 11 kwietnia 1992 r. dotyczącego regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury [...] użyty w tym przepisie wyraz „powierzonym” odnosi się zarówno do wyrazu „śledztwie”, jak i „dochodzenie”, czy prokurator powinien wykonać osobiście opisane tu czynności tylko w śledztwach powierzonych i dochodzeniach powierzonych [...], „Policja” 2000, nr 4, s. 91.
- Enerlich M., Sprawozdanie z działalności Policyjnego Centrum Informacyjnego w okresie od 15 kwietnia do 31 grudnia 2000 r., „Policja” 2001, nr 1, s. 96–98.
- Gałązka M., Czy dowody rzeczowe w postępowaniach w sprawach o wykroczenia muszą być rejestrowane?, „Policja” 2000, nr 1–2, s. 105–106.
- Gałązka M., Czy prowadzenie czynności sprawdzających w sprawach o wykroczenia przez okres 11 miesięcy jest przewinieniem policjanta, a jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna do ukarania go?, „Policja” 2000, nr 1–2, s. 105.
- Gałązka M., Czy przekazanie wniosku o ukaranie do kolegium ds. wykroczeń na trzy dni przed upływem terminu przedawnienia ścigania i przez to przedawnienie tego ścigania jest zawinione przez Policję czy przez kolegium?, „Policja” 2000, nr 1–2, s. 104–105.
- Gałązka M., Jak długo mogą być realizowane czynności sprawdzające w sprawach o wykroczenia?, „Policja” 2000, nr 1–2, s. 104.
- Gontarzewski Z., Sęk A., PCI informuje. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi sposobu pełnienia służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych prezentujemy nasze stanowisko [...], „Gazeta Policyjna” 2004, nr 46, s. 13.
- Hejduk K., Czy w świetle § 26 ust. 5 zarządzenia nr 495 komendanta głównego Policji z 25 maja 2004 roku w sprawie pełnienia służby na drogach przez policjantów osobą, która może prowadzić pojazd, wskazaną przez kierującego, może być kierowca pomocy drogowej przybyły na miejsce kontroli w celu usunięcia pojazdu?, „Policja” 2005, nr 1, s. 109.
- Jabłoński Z., Cisowski Z., Kiedy policjantowi pełniącemu służbę na wolnym powietrzu w okresie zimowym przysługuje posiłek profilaktyczny?, „Policja” 2008, nr 2, s. 55–56.
- Jabłoński Z., Czy psa służbowego o specjalności patrolowo-tropiącej należy traktować jedynie jako środek przymusu bezpośredniego?, „Policja” 2008, nr 4, s. 68.
- Karwowski S., [...] jak postępować, jak kwalifikować i prawidłowo dokumentować czynności po ujawnieniu kierującego będącego pod wpływem środka odurzającego. Jak postępować w wypadku ujawnienia kierowcy, którego zachowanie sugeruje, że jest on pod wpływem środków odurzających, a badanie dało wynik negatywny?, „Policja” 2005, nr 4, s. 61–62.
- Kobus I., Czy policjantowi wezwanemu poza służbą do sądu przysługuje zwrot poniesionych kosztów (biletu) stawiennictwa na rozprawę w charakterze świadka w sprawie, którą np. ujawnił?, „Policja” 2004, nr 3, s. 77.
- Kobus I., Czy właściwe jest postępowanie zakładu lecznictwa odwykowego odmawiającego przyjęcia osoby, w stosunku do której sąd wydał policji nakaz doprowadzenia na określony dzień, a osoba doprowadzona w momencie przekazania do zakładu przez policję znajduje się w stanie nietrzeźwości? Jeśli odmowa zakładu jest zasadna, to jak winna postępować policja, gdy zachowanie osoby nie wyczerpuje art. 40 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi? Czy zasadne jest zatrzymanie osoby w PIZ na podstawie art. 33 ust. 1 cytowanej ustawy? Jeżeli tak, to czy do zatrzymania w celu doprowadzenia do zakładu lecznictwa odwykowego mają zastosowanie procedury zatrzymywania i zaskarżania tej czynności określone w k.p.k. lub innych ustawach?, „Policja” 2004, nr 3, s. 77–78.
- Kobus I., PCI odpowiada. Udzielanie informacji Policji, „Gazeta Policyjna” 2004, nr 16, s. 12–13.
- Kobus I., W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 10 stycznia 2003 r. (o zmianie k.p.k.), dotyczącymi m.in. zmiany zapisu art. 247 k.p.k., polegającej na skreśleniu w § 1 wyrazów „sąd lub prokurator” i zastąpieniu ich wyrazem „prokurator”, proszę o zajęcie stanowiska [...]. Czy za prawidłowe należy uznać zakwalifikowanie tej czynności z art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji, uwzględniając zapis art. 10 § 1 k.k.w., i sporządzenie z tej czynności standardowego protokołu zatrzymania osoby? Czy w takiej sytuacji jedynym uprawnieniem osoby zatrzymanej jest uprawnienie wynikające z art. 15 ust. 7 ustawy o Policji [...]?, „Policja” 2004, nr 4, s. 67–68.
- Kudrelek J., [...] „prowadzenie postępowania w trybie uproszczonym jest uzależnione od spełnienia określonych warunków (przesłanek) zarówno ogólnych jak i szczególnych” [...] art. 472 § 2 k.p.k. stanowi, iż „postępowanie o odmowie wszczęcia dochodzenia oraz o jego umorzeniu lub zawieszeniu wydaje prowadzący dochodzenie, a zatwierdza je prokurator” [...] „Czym kierował się ustawodawca umieszczając przepis tego artykułu w Rozdziale 51 k.p.k., skoro nie wykluczył umorzenia z powodu niewykrycia sprawy”? [...], „Policja” 2000, nr 4, s. 96–97.
- Kudrelek J., [...] czy w przypadkach dochodzeń prowadzonych przez policję bez udziału prokuratora i umorzonych w trybie rejestrowym prokurator może przedsięwziąć osobiście lub zlecić policji dokonanie niezbędnych czynności dowodowych na podstawie art. 327 § 3 k.p.k. czy też w przypadku dochodzeń umorzonych rejestrowo art. 327 § 3 k.p.k. nie może mieć zastosowania?, „Policja” 2008, nr 3, s. 86–89.
- Kudrelek J., [...] Czy zgodna z prawem jest sytuacja, w której — w toku wykonywania czynności wyjaśniających — policja (badania zarządzili policjanci) dopuszcza dowód z opinii biegłego psychiatry? Jeśli jest zgodna, to jaki przepis to umożliwia, w przeciwnym wypadku, jak należy traktować już uzyskaną opinię biegłego psychiatry?, „Policja” 2006, nr 1, s. 72–75.
- Kudrelek J., [...] Jaka jest podstawa prawna dotycząca informowania prokuratury, która zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, że dozorowany nie stawia się do jednostki policji? Czy art. 150 k.k.s. upoważnia urząd celny do żądania od policji przymusowego doprowadzenia do siedziby urzędu celnego — świadka, podejrzanego. Jeśli tak, to w jakiej formie urząd celny powinien zwrócić się do jednostki policji (pismo — nakaz doprowadzenia)? Czy kurator zawodowy — specjalista przy sądzie, może od policji żądać przeprowadzenia wywiadu środowiskowego?, „Policja” 2001, nr 2–3, s. 91–93.
- Kudrelek J., [...] jakie jest obecne stanowisko prawne związane z ewentualną możliwością zastosowania środków przymusu bezpośredniego wobec osoby korzystającej z immunitetu parlamentarnego, która popełniła przestępstwo określone w art. 178a § 1 k.k. [...], „Policja” 2005, nr 4, s. 52–59.
- Kudrelek J., [...] Jakie przepisy, wydane przez KGP oraz inne, regulują sposób i tryb postępowania policjantów po ujawnieniu, że małoletni jest pod wpływem działania alkoholu? Jaki sposób postępowania przyjąć w wypadku, kiedy małoletni odmawia podania okoliczności, w jakich wprowadził się w stan po użyciu alkoholu i od kogo otrzymał alkohol, a brak jest innych świadków zdarzenia? [...], „Policja” 2005, nr 3, s. 119–122.
- Kudrelek J., [...] wycofanie ze zbiorów Policji bądź zniszczenie zdjęć sygnalitycznych oraz kart daktyloskopijnych osób, które zostały uznane za niewinne popełnienia zarzucanych im czynów lub prowadzone przeciwko nim postępowania zostały umorzone ze względu na znikomą szkodliwość zarzucanego czynu, zgodnie z art. 1 § 2 k.k. — niestanowiącym przestępstwa — proszę o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Jednocześnie uprzejmie proszę o odniesienie się do kwestii okazywania zdjęć takich osób pośród innych zdjęć osób podejrzanych — w toku prowadzonych czynności dochodzeniowo-śledczych osobom pokrzywdzonym bądź świadkom przestępstw, „Policja” 2002, nr 4, s. 112–114.
- Kudrelek J., [Aresztowanie tymczasowe nietrzeźwej osoby, przeciwko której toczyło się postępowanie przygotowawcze. Konieczność wykonania czynności procesowych z udziałem zatrzymanego po wytrzeźwieniu ...], „Policja” 2004, nr 1–2, s. 98–102.
- Kudrelek J., [Odmowa wpuszczenia policji do mieszkania podejrzanego o kradzież]: Jakie powinno być zachowanie policjantów w takim wypadku? Czy istnieją podstawy prawne do siłowego wejścia do przeszukiwanego lokalu [...]? Który prokurator jest właściwy i zobowiązany do podjęcia ewentualnej decyzji co do toku postępowania w tej sprawie i późniejszego zatwierdzenia przeszukania oraz ewentualnego rozpatrzenia skargi na działanie policjantów, w tym dotyczącej uszkodzenia mienia w związku z siłowym wejściem do mieszkania [...]?, „Policja” 2004, nr 3, s. 72–74.
- Kudrelek J., [Prawny obowiązek realizowania przez policję zarządzenia finansowych organów dochodzenia w sprawie przymusowego doprowadzenia osób uchylających się od udziału w czynnościach procesowych], „Policja” 2004, nr 1–2, s. 96–98.
- Kudrelek J., [Zatrzymanie kierowcy. Odmowa poddania się badaniu trzeźwości]. Czy policjant w tej sytuacji jest zobowiązany do sporządzenia protokołu zatrzymania osoby? Czy zatrzymanie osoby było właściwe i zgodne z art. 244 k.p.k. i art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji? Czy doprowadzenie osoby do wykonania konkretnej czynności w jednostce Policji lub poza nią (izba wytrzeźwień) będzie podlegało kontroli sądowej? Czy podjęte wobec tego nieletniego czynności w wyżej opisanym przykładzie należy traktować jako ujęcie nieletniego opisane w art. 37 § 1 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, czy zatrzymanie opisane w art. 40 tejże ustawy? Czy w wyżej opisanym przykładzie policja ma obowiązek sporządzenia protokołu zatrzymania nieletniego i zawiadomienia w ciągu 24 godzin sądu rodzinnego o jego zatrzymaniu?, „Policja” 2003, nr 3, s. 84–88.
- Kudrelek J., Artykuł 20 § 3 k.p.o.w. stwierdza, że do obwinionego stosuje się odpowiednio art. 74 § 1 i 2, art. 75, 76 i 175 k.p.k. Z treści art. 75 § 2 wynika, że w razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa oskarżonego można zatrzymać go i sprowadzić przymusowo, zaś § 3 tego artykułu stanowi, że na czynności te przysługuje mu zażalenie. Natomiast art. 52 k.p.o.w. mówi, że wykonując zarządzenie o przymusowym doprowadzeniu obwinionego, policja może, gdy jest to niezbędne, zatrzymać osobę, którą ma doprowadzić, a artykułów 46 i 47 k.p.o.w. mówiących o możliwości złożenia zażalenia, nie stosuje się. Wobec ujawnionych tutaj sprzeczności, prosimy o określenie, czy faktycznie obwinionemu przysługuje prawo złożenia zażalenia? „Policja” 2003, nr 4, s. 103–104.
- Kudrelek J., Czy do przeszukania podejrzanego, wobec którego wydano list gończy, wystarczające jest zarządzenie o wydaniu listu gończego czy też niezbędne jest zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Jakie dokumenty są niezbędne do poszukiwania przez policję osób, wobec których sąd zarządził wykonanie kary pozbawienia wolności? W jaki sposób w przedstawionych wyżej przypadkach policjanci są zobowiązani udokumentować wykonaną czynność [...]?, „Policja” 2002, nr 1, s. 115–117.
- Kudrelek J., Czy do wykonania przez policję przymusowego doprowadzenia podejrzanego lub oskarżonego na polecenie sądu i prokuratury wystarczający jest dokument otrzymany z sądu — nakaz doprowadzenia czy też niezbędne jest uzyskanie odpisu zarządzenia? W jaki sposób w tym przypadku policjanci zobowiązani są udokumentować wykonaną czynność (protokół..., notatka...) i jaką powinni podać podstawę prawną realizacji tej czynności? [...], „Policja” 2002, nr 1, s. 113–115.
- Kudrelek J., Czy można badać stan trzeźwości pokrzywdzonego zgłaszającego o popełnieniu na jego szkodę przestępstwa (np. napadu, pobicia) i pobrać do tego krew? Jaka jest na to podstawa prawna lub z czego wynika zakaz?, „Policja” 2006, nr 4, s. 59–63.
- Kudrelek J., Czy można zatrzymać w jednostce Policji osobę, co do której sąd zarządził doprowadzenie na badania psychiatryczne, przy czym nie jest ona stroną ani uczestnikiem postępowania przygotowawczego? Jaka byłaby podstawa prawna takiego zatrzymania? „Policja” 2003, nr 4, s. 102–103.
- Kudrelek J., Czy na etapie postępowania przygotowawczego istnieją podstawy prawne do zamieszczenia wizerunku podejrzanego w środkach masowego przekazu oraz czy i na jakiej podstawie można zamieścić wizerunek osoby w przypadku posiadania jej zdjęcia zarejestrowanego aparatem fotograficznym lub przez kamerę, gdy jest to osoba podejrzewana, a nie znamy jej tożsamości?, „Policja” 2006, nr 4, s. 65–68.
- Kudrelek J., Czy osoby, co do których sąd wydał nakaz doprowadzenia do placówki opiekuńczo-wychowawczej, pogotowia opiekuńczego lub innego typu ośrodka, mogą być uprzednio zatrzymane w jednostce Policji, jeżeli nakaz doprowadzenia nie zawiera klauzuli o zatrzymaniu, a najczęściej tak się dzieje? Czy nieletni, wobec których sąd wydał nakaz doprowadzenia do placówki służby zdrowia celem przeprowadzenia badań, mogą być zatrzymani w jednostce Policji? Jeżeli tak, jaka jest podstawa prawna takiego zatrzymania?, „Policja” 2003, nr 4, s. 101–102.
- Kudrelek J., Czy policjantowi wezwanemu przez sąd w charakterze świadka w związku z wykonywanymi w przeszłości czynnościami służbowymi przysługuje zwrot kosztów stawiennictwa? Kto jest organem uprawnionym do zwrotu należności: sąd, który wzywa czy jednostka Policji, w której ten policjant jest zatrudniony?, „Policja” 2002, nr 2–3, s. 135–136.
- Kudrelek J., Czy w związku ze zmianą z 27 lipca 2005 r. ustawy o zmianie ustawy — kodeks karny, ustawy — kodeks postępowania karnego i ustawy — kodeks karny wykonawczy, na podstawie art. 50 k.k. sąd może w orzeczeniu o podaniu wyroku do publicznej wiadomości nakazać również zamieszczenie w mediach (np. prasa, Internet) wizerunku skazanego?, „Policja” 2006, nr 4, s. 63–65.
- Kudrelek J., Czy wydany przez sąd nakaz doprowadzenia osoby do aresztu śledczego lub zakładu karnego w celu odbycia kary pozbawienia wolności automatycznie stanowi o możliwości zatrzymania tej osoby [...] czy też nakaz ten powinien zawierać jednoznaczne stwierdzenie, że skazanego należy doprowadzić po uprzednim zatrzymaniu, a w przypadku braku takiego określenia zatrzymanie i osadzenie w areszcie jednostki Policji będzie miało charakter nielegalny. Czy w opisanym powyżej przypadku podstawą prawną zatrzymania jest art. 79 § 2 k.k.w., „Policja” 2003, nr 4, s. 100–101.
- Kudrelek J., Jeżeli przymusowo doprowadzonym nie będzie osoba zatrzymana na, jakiej podstawie policjant [...] może zastosować wobec tej osoby kajdanki jako środek przymusu bezpośredniego?, „Policja” 2002, nr 1, s. 117–118.
- Kudrelek J., PCI odpowiada. Czynności Policji na żądanie finansowych organów dochodzenia, „Gazeta Policyjna” 2004, nr 25, s. 13.
- Kudrelek J., W sytuacji, gdy w oględzinach przeprowadzanych przez policję bierze udział prokurator, kto jest organem uprawnionym do podejmowania wiążących poleceń co do przebiegu i zakresu oględzin?, „Policja” 2001, nr 4, s. 110–112.
- Kupiński R., [...] Jak postępować ze śladami i dowodami rzeczowymi (przechowywanymi w jednostce Policji) w sprawach o wykroczenia, w których ustała karalność wykroczenia?, „Policja” 2002, nr 4, s. 109–112.
- Kupiński R., [...] uchybienie polegające na niezapewnieniu transportowanym zwierzętom odpowiedniego wypoczynku w zatwierdzonym miejscu na terenie Francji [...], wyczerpujące znamiona wykroczenia z art. 37b pkt 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt [...], może być ścigane w Polsce?, „Policja” 2006, nr 2, s. 79–80.
- Kupiński R., [Zakłócenie porządku i spokoju w miejscu publicznym]. W związku z tym, czy: Klatka schodowa, mały sklep nie są miejscami publicznymi?, Osoba spożywająca alkohol na klatce schodowej nie może odpowiadać za czyn z art. 431 ustawy o wychowaniu w trzeźwości (...)?, Osoba zakłócająca spokój w mieszkaniu prywatnym (awantura domowa) również nie może odpowiadać za czyn z art. 51 § 1 k.w.?, Duże sklepy, tzw. markety, to miejsca publiczne?, „Policja” 2005, nr 1, s. 106–108.
- Kupiński R., Babiński A., Czy i jakie znaczenie dla policjanta powinien mieć fakt prowadzenia pojazdu w związku ze służbą lub pojazdu służbowego w wypadku kolizji drogowej? Jakie przesłanki przemawiałyby za weryfikacją i wznowieniem postępowania wobec sprawcy kolizji drogowej, w stosunku do którego zastosowano pouczenie? Czy obligatoryjnie należy wszcząć postępowanie dyscyplinarne przeciwko policjantowi winnemu popełnienia wykroczenia? W jakich okolicznościach można odstąpić od wszczynania takiego postępowania? Kiedy zdarzenie drogowe będzie stanowić przypadek mniejszej wagi w rozumieniu przepisów dyscyplinarnych w Policji? Czy rozmowa dyscyplinująca mieści się w ustawowym pojęciu „odpowiedzialność dyscyplinarna”?, „Policja” 2003, nr 3, s. 83–84.
- Kupiński R., Babiński A., Jaki środek powinien być zastosowany wobec sprawcy kolizji drogowej kwalifikowanej z art. 86 § 1 k.w., jeżeli sprawcą jest funkcjonariusz Policji? Czy słuszny jest pogląd, że w stosunku do sprawcy wykroczenia skutkowego, jakim jest kolizja drogowa, nie można stosować pouczenia? Jakie przesłanki muszą zaistnieć, aby można było poprzestać na środkach oddziaływania wychowawczego wynikających z art. 41 k.w.?, „Policja” 2003, nr 1–2, s. 119–120.
- Kupiński R., Czy istnieje możliwość ukarania osób zajmujących się handlem obwoźnym, które spełniają warunki określone w art. 39 ust. 2, 3 i 4 ustawy z 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (DzU nr 63, poz. 634 ze zm.), lecz działalność prowadzą poza terenem wskazanym przez gminę, np. dowożąc środki spożywcze bezpośrednio do domów klientów, przy czym nie naruszają przepisów o działalności gospodarczej ani przepisów o ruchu drogowym?, „Policja” 2004, nr 3, s. 75–77.
- Kupiński R., Czy przepis § 4 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 25 lipca 2005 r. [...] może mieć zastosowanie w postępowaniu mandatowym i jak udokumentować potwierdzenie danych na potrzeby urzędu wojewódzkiego? Jak postępować w wypadku braku możliwości potwierdzenia tożsamości sprawcy wykroczenia przez inną osobę, a dane osoby sprawdzanej potwierdzają się w policyjnych bazach danych? Czy można w postępowaniu mandatowym, po potwierdzeniu w bazie PESEL lub KSIP danych osoby, wykorzystać uzyskaną w ten sposób informację o numerze dowodu osobistego i PESEL przy wypisywaniu formularza „C”?, „Policja” 2006, nr 2, s. 80–82.
- Kupiński R., Podleś D., Babiński A., Czy właściwy przełożony w czasie prowadzonego postępowania dyscyplinarnego może wydać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy w stosunku do policjanta — sprawcy wykroczenia będącego pod wpływem alkoholu, gdy fizycznie nie zatrzymano tego dokumentu a sprawca nie chce dobrowolnie oddać prawa jazdy? Czy w ww. sytuacji należy powiadomić właściwego kierownika rejonowego urzędu administracji ogólnej — przesłać postanowienie? Czy obwinionemu przysługuje zażalenie na wydane postanowienie jeszcze przed fizycznym zatrzymaniem dokumentu?, „Policja” 2000, nr 3, s. 109–110.
- Kupiński R., Policjantowi dzielnicowemu zarzuca się, że nie przesłuchał w sprawie o wykroczenie świadków — interweniujących policjantów oraz pracowników punktu poboru opłat w terminie jednego miesiąca. Proszę o komentarz do art. 54 k.p.w. i odniesienie się do terminu „miesiąc”, „Policja” 2004, nr 4, s. 66–67.
- Kupiński R., Proszę o zajęcie stanowiska [...] w sprawie: broni, co do której nie udało się ustalić właściciela; broni, co do której, [...], pomimo wydanego orzeczenia, brakuje wzmianki o jej przepadku; gdzie znana jest osoba, przeciwko której skierowano wniosek o ukaranie [...], a nie odnaleziono żadnych zapisów dotyczących rozpoznania tego wniosku przez kolegium ds. wykroczeń. Powyższa broń (pneumatyczna i gazowa) została ujawniona w trakcie komisyjnego otwarcia szafy pancernej będącej w dyspozycji zmarłego funkcjonariusza Policji — byłego specjalisty prewencji ds. wykroczeń, „Policja” 2004, nr 4, s. 64–66.
- Kupiński R., Szafrańska E., Czy legalna jest praktyka karania mandatami karnymi osób spożywających napoje alkoholowe w miejscach publicznych, co wyczerpuje znamiona wykroczenia określonego w art. 431 ust. 1 ustawy z 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?, „Policja” 2001, nr 2–3, s. 95.
- Lis J., [Czy kierujący ciągnikiem z przyczepą] powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający opłacenie składki OC, wystarczy dokument potwierdzający ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego, przyczepa powinna być zarejestrowana, holowanie było zasadne?, „Policja” 2005, nr 4, s. 59–60.
- Merta M., Komisariat Policji w D. zwracał się z prośbą o interpretację przepisów (wypadków określonych w art.: 147 § 4 k.p.k., 156 § 5 k.p.k., 159 k.p.k., 157 § 3 k.p.k. dotyczących pokrzywdzonego w postępowaniu przygotowawczym oraz art. 321 § 1 k.p.k. dotyczącego podejrzanego w świetle przepisów ustawy o ochronie danych osobowych (DzU 133, poz. 883), „Policja” 2000, nr 4, s. 91–92.
- Merta M., W związku z wątpliwościami wynikającymi z pisma nr PR-/-901/63/2000 z 13 września 2000 r. Prokuratury Krajowej, które służy miejscowej prokuraturze do żądania od policji wydania postanowień w przedmiocie dowodów rzeczowych i przesyłania do prokuratury na zatwierdzenie tej czynności, proszę o ustosunkowanie się do tego problemu [...], „Policja” 2000, nr 4, s. 92–93.
- Mocarska D., Czy kierowanie pojazdem mechanicznym z unieruchomionym silnikiem napędzanym siłą mięśni innych osób, będąc w stanie nietrzeźwości, stanowi naruszenie przepisu określonego w art. 178a § 1 lub 2 k.k.?, „Policja” 2009, nr 2, s. 67–68.
- Mocarska D., Czy nauczyciel szkoły publicznej (oprócz dyrektora) jest funkcjonariuszem publicznym i w związku z tym ma zarówno jego prawa, jak i obowiązki? Czy nauczyciel nie jest funkcjonariuszem publicznym, a przysługują mu jedynie jego prawa? Nie mając zaś obowiązków funkcjonariusza publicznego, nie ponosi także odpowiedzialności prawnej przewidzianej dla wymienionych funkcjonariuszy?, „Policja” 2009, nr 3, s. 78–79.
- Mocarska D., Czy w ramach prowadzonych czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia dopuszczalne jest zastosowanie art. 304a k.p.k.?, „Policja” 2007, nr 2, s. 71.
- Nepelski M., Czy miejscem pełnienia służby w ramach posterunku może być np. wskazana brama, wejście główne, pomieszczenie, mieszkanie, parking itp.?, „Policja” 2006, nr 2, s. 83.
- Nepelski M., Czy na podstawie zarządzenia dopuszczalne jest pełnienie jednoosobowej służby na posterunku w okresie od zmierzchu do świtu?, „Policja” 2006, nr 2, s. 83–84.
- Nepelski M., Czy pełnienie służby na posterunku jest jednoznaczne z pełnieniem służby patrolowej?, „Policja” 2006, nr 2, s. 82–83.
- Nepelski M., Czy wykonywanie zadań w patrolu jednoosobowym jest tożsame z pełnieniem jednoosobowej służby na posterunku?, „Policja” 2006, nr 2, s. 83.
- Palka P., [...] czy ujęcie na gorącym uczynku zachodzi w odniesieniu do następujących zdarzeń: Przedstawienie podczas kontroli drogowej podrobionego (przerobionego) dokumentu; Uprawianie maku lub innych roślin o działaniu odurzającym; Ujawnienie podczas kontroli posiadania alkoholu, papierosów bez znaków akcyzy; Ujęcie sprawców groźby karalnej, naruszenia miru domowego, naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego, „Policja” 2000, nr 4, s. 93–96.
- Palka P., Czy interpretacja przyjmująca, że nieletni posiadający i zażywający środki odurzające z określoną częstotliwością, dopuszcza się czynu ciągłego, gdyż ma ten sam (a nie taki sam) zamiar ciągłego narkotyzowania — jest prawidłowa?, „Policja” 2002, nr 4, s. 108–109.
- Palka P., Czy kradzież portfela z torebki, w której znajdowało się 100 zł, dowód osobisty, karta bankomatowa, dowód rejestracyjny i prawo jazdy, kwalifikować należy z art. 119 § 1 kodeksu wykroczeń czy też odrębnie: kradzież portfela — jako art. 119 § 1 k.w., dowód osobisty — art. 275 § 5 k.k., karta bankomatowa — art. 278 § 5 k.k., prawo jazdy i dowód rejestracyjny — art. 126 k.w.?, „Policja” 2003, nr 4, s. 106–108.
- Palka P., Czy kradzież tablic rejestracyjnych pojazdu należy kwalifikować jako przestępstwo z art. 276 k.k. czy też jako wykroczenie z art. 119 k.w. [...]?, „Policja” 2003, nr 4, s. 104–105.
- Palka P., Czy tarczka tachografu zwana wykresówką jest dokumentem w rozumieniu rozdziału XXXIV „Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów”?, „Policja” 2003, nr 1–2, s. 118–119.
- Palka P., Czy właściwe jest przyjęcie w przypadku kradzieży telefonu komórkowego sumy strat, biorąc pod uwagę jego faktyczną (rynkową) wartość [...] czy też należy przyjmować jako wartość skradzionego telefonu sumę strat, jaką faktycznie pokrzywdzony zapłacił, kupując telefon w promocji [...], „Policja” 2002, nr 1, s. 118–119.
- Palka P., Kudrelek J., Czy w związku z nowelizacją 15 września 2000 r. ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i zmianą art. 40 tejże ustawy policja jest zobowiązana wykonywać polecenia sądu w zakresie zatrzymania nieletnich na czas powyżej 72 godz.? Jak należy rozliczać koszty pobytu nieletniego w policyjnej izbie dziecka?, „Policja” 2002, nr 2–3, s. 134–135.
- Podleś D., Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy, „Policja 997” 2005, nr 3, s. 42–43.
- Porwisz M., Jak należy interpretować pojęcie dorosłego w rozumieniu art. 224 § 3 k.p.k., który stanowi: „jeżeli przy przeszukaniu nie ma na miejscu gospodarza lokalu, należy do przeszukania przywołać przynajmniej jednego dorosłego domownika lub sąsiada”. Czy dopuszczalne jest dokonanie czynności przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych w przypadku nieobecności gospodarza lokalu, a w obecności domownika, który ukończył 17 lat i nie ukończył lat 18?, „Policja” 2006, nr 4, s. 68–70.
- Przetak M., Czy po nowelizacji z 1 stycznia 2004 r. ustawy o broni i amunicji istnieje przepis karny sankcjonujący posiadanie miotacza gazu obezwładniającego lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu? Prosimy o wykładnię językową art. 51 ustawy o broni i amunicji, „Policja” 2004, nr 1–2, s. 102–104.
- Sadło A., Agencja Rynku Rolnego złożyła do Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. zażalenie na niewniesienie przez Komendę Powiatową Policji w B. wniosków o ukaranie producentów mleka i przetworów mlecznych o czyn z art. 53 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. [...] Czy istotnie przedawnienie przedmiotowych wykroczeń nastąpi 31 marca 2008 r.? Jak traktować wniesione zażalenie, które dotyczy nie jednej konkretnej sprawy, a kilku — i to z różnych jednostek? Jak postąpić z wniesionym zażaleniem? Czy w związku z powyższym należy zażalenie przekazać do jednostek, które wydały przedmiotowe postanowienia czy też rozpatrywać zażalenia na szczeblu komendy wojewódzkiej Policji? Czy został zachowany przez Agencję Rynku Rolnego termin na wniesienie „zażalenia” od daty powiadomienia o odstąpieniach od skierowania wniosków o ukaranie?, „Policja” 2007, nr 3, s. 63–64.
- Sadło A., Czy możliwe jest nakładanie grzywny w drodze mandatu karnego lub kierowanie wniosku o ukaranie za niestosowanie się do znaków, utrudnianie wyjazdu z parkingu lub blokowanie prawidłowo zaparkowanego pojazdu na parkingu, który jest terenem sklepu lub przedsiębiorstwa?, „Policja” 2007, nr 4, s. 63–64.
- Sadło A., Jak interpretować zapis art. 45 § 1 k.w. odnośnie zapisu „jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie”? [...] Na jaki więc czas przed upływem roku od popełnienia wykroczenia organ (policja) winien skierować do sądu wniosek o ukaranie, by nie nastąpiło przedawnienie? Czy skuteczne i celowe staje się złożenie zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia [...], które z góry jest skazane na przedawnienie, gdyż zgodnie z dyspozycją art. 45 § 1 k.w. w tym okresie sąd nie zdoła wszcząć postępowania, gdyż policja czynności wyjaśniające winna zakończyć w ciągu miesiąca, „Policja” 2008, nr 1, s. 86–87.
- Sęk A., Cywil w izbie dziecka? Czy obowiązujące przepisy prawne pozwalają zatrudnić w policyjnej izbie dziecka pracowników cywilnych Policji?, „Policja 997” 2005, nr 4, s. 42.
- Sęk A., Czy brak zgody na przekazanie danych lub złożenie oświadczenia przez pokrzywdzonego o tym, że nie wyraża on zgody na to, by jego dane były przekazane do organów samorządu terytorialnego, jest wiążące dla policjanta? Jak postąpić w takiej sytuacji, skoro z rozpoznania problemu wynika, że rodzina potrzebuje specjalistycznej pomocy? Czy w takiej sytuacji dane te można przekazać instytucji pomocowej, czy też nie?, „Policja” 2007, nr 1, s. 61.
- Sęk A., Czy dziecko w wieku do 3 lat może i powinno być przewiezione pojazdem służbowym do domu dziecka znajdującego się około 350 kilometrów od siedziby jednostki Policji? Jaka powinna być w tym zakresie rola ośrodków pomocy rodzinie? Kto powinien uczestniczyć w przewiezieniu dziecka (np. lekarz, pielęgniarka, kurator sądowy, policjant)? Kto powinien zapewnić na czas transportu jedzenie dla dziecka i urządzenia służące bezpiecznemu transportowi (fotelik ochronny)? Kto ponosi prawną odpowiedzialność za dziecko od momentu odebrania go od matki do chwili dowiezienia do domu dziecka? Czy postanowienie sądu jest dla policji wiążące, niepodważalne i niekwestionowane, niezależnie od braku technicznych możliwości bezpiecznej realizacji takiego polecenia?, „Policja” 2007, nr 2, s. 72–73.
- Sęk A., Czy dzielnicowy ma prawo wypełnić „Niebieskie Karty” po wizycie osoby pokrzywdzonej w jednostce i czy założenie karty musi być poprzedzone interwencją policji w miejscu jej zamieszkania? Czy policja powinna poinformować o tym sprawcę?, „Policja” 2006, nr 1, s. 76–77.
- Sęk A., Czy obowiązujące przepisy prawne pozwalają zatrudniać w policyjnych izbach dziecka pracowników cywilnych Policji? Czy służbę na jednym dyżurze może pełnić jedynie dwóch pracowników cywilnych? Co może zrobić pracownik cywilny, jeżeli nieletni nie podporządkuje się jego poleceniom?, „Policja” 2005, nr 2, s. 89–90.
- Sęk A., Czy strażnik miejski, pełniący służbę we wspólnym patrolu z policjantem, może uczestniczyć w podejmowaniu interwencji związanych z awanturą domowa i czy w takiej sytuacji ma jakiekolwiek uprawnienia, w tym np. do użycia środków przymusu bezpośredniego?, „Policja” 2009, nr 3, s. 80–82.
- Sęk A., Czy w myśl art. 40 ust. 6 pkt 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi szpital ma obowiązek powiadomić rodziców lub opiekunów oraz sąd rodzinny i nieletnich o umieszczeniu w nim nieletniego? Jeżeli nie, to na kim spoczywa ten obowiązek i na jakiej podstawie prawnej?, „Policja” 2007, nr 4, s. 61.
- Sęk A., Czy w wypadku osadzenia do wytrzeźwienia osoby nieletniej będącej sprawcą czynu karalnego w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych komendy Policji należy: zatrzymać nieletniego na podstawie protokołu zatrzymania do wytrzeźwienia i protokołu zatrzymania nieletniego?, wystawić wezwanie do zapłaty? Na podstawie jakich dokumentów zatrzymanego przekazuje się do izby dziecka przy komendzie Policji? Na kim spoczywa obowiązek powiadamiania sądu rodzinnego i nieletnich, że nieletni znajdował się pod wpływem alkoholu?, „Policja” 2007, nr 4, s. 61–62.
- Sęk A., Czy zarządzenie nr 21 komendanta głównego Policji w sprawie sposobu podejmowania interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie pod nazwą Niebieskie Karty, wydane na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji [...] powinno stracić moc obowiązującą?, „Policja” 2006, nr 3, s. 107–108.
- Sęk A., Jaką dokumentację należy sporządzić w wypadku osoby nietrzeźwej zatrzymanej w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych [...], która ukończyła 17 lat [...] i o fakcie tym powiadamia się sąd rodzinny i nieletnich, popełniła przestępstwo lub wykroczenie i została „zastrzeżona” celem wykonania czynności procesowych [...]?, „Policja” 2007, nr 4, s. 62–63.
- Szyposz J., Przebywający przez dłuższy czas za granicą obywatel Polski przed powrotem do kraju za pośrednictwem poczty dokonał opłaty OC. W trakcie powrotu, już na terytorium RP, zatrzymano go do kontroli drogowej. Policjanci, po okazaniu im przez kierowcę jedynie kserokopii dowodu wpłaty 50 euro na konto PZU S.A., podjęli decyzję o odholowaniu pojazdu. Czy holowanie było zasadne?, „Policja” 2005, nr 4, s. 62.
- Terech S., [...] do komendy zgłosił się mężczyzna, który utracił w nieznanych okolicznościach kurtkę, plecak, pieniądze oraz nóż. Był on po spożyciu alkoholu [...] nie potrafi podać okoliczności zdarzenia i nie chce, aby w jego sprawie prowadzone było postępowanie przygotowawcze. [...], czy w opisanej sytuacji należy: sprawę na tym etapie uznać za ostatecznie załatwioną i materiały oddać do składnicy akt? czy należało wydać postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia?, „Policja” 2009, nr 4, s. 61–63.
- Trzcińska W., Po radę do Policyjnego Centrum Informacyjnego, „Policja” 2000, nr 1–2, s. 103–104.
- Węgrzyn B., Czy obniża się policjantowi dodatek służbowy w związku z ukaraniem go karą dyscyplinarną wymierzoną za czyn niemający związku ze służbą (zagubienie legitymacji)? Czy za to samo obniża się nagrodę roczną?, „Policja” 2005, nr 1, s. 108–109.
- Węgrzyn B., Przełożonemu zarzuca się naruszenie dyscypliny służbowej, określonej w art. 132 ust. 3 pkt 3 ustawy o Policji z 6 kwietnia 1990 r., [...], czy przepis ten można uznać za podstawę zarzutu w tym konkretnym przypadku, „Policja” 2004, nr 4, s. 67.
- Wołoszko A., Artykuł 1086 k.p.c. mówi o przeprowadzeniu przez organy Policji dochodzenia w celu ustalenia miejsca zamieszkania i miejsca pracy. Czy [...] wnioski o ustalenie miejsca pracy dłużnika należy potraktować jako poszukiwania zawarte w zarządzeniu nr 19-Z komendanta głównego Policji z 8 listopada 2002 roku czy jako czynność administracyjną? Czy oba ustalenia [...] muszą występować łącznie przy formułowaniu wniosku jak wynika to jednoznacznie z art. 1086 k.p.c.?, „Policja” 2005, nr 3, s. 122–123.
- Wołoszko A., Czy dochodzi do zawarcia [...] umowy przechowania samochodu pomiędzy firmą, do której należy supermarket, a właścicielem samochodu pozostawionego na niepłatnym, niechronionym parkingu samochodowym znajdującym się w piwnicach lub na zewnątrz sklepu? Czy w razie kradzieży samochodu firma, do której należy supermarket, odpowiada wobec posiadacza samochodu?, „Policja” 2001, nr 4, s. 112–113.
- Wołoszko A., Czy Policja może zawierać z filiami rożnych banków [...] umowy lub porozumienia w zakresie deponowania przez te banki kluczy do zamków bankowych, które były odbierane przez wyznaczonych pracowników banku przed rozpoczęciem pracy i deponowane po zakończeniu pracy banku? Podobne prośby ze strony banków dotyczą instalowania systemów informujących o naruszeniu zabezpieczeń bankowych, „Policja” 2005, nr 4, s. 51–52.
- Wołoszko A., Kogo można usunąć z mieszkania, „Policja 997” 2005, nr 5, s. 48.