Aktualne wydanie
Poprzednie numery
2008 rok
Relacja z wystąpienia komendanta głównego Policji nadinsp. Tadeusza Budzika
Relacja z wystąpienia komendanta głównego Policji nadinsp. Tadeusza Budzika
Narada roczna kierownictwa polskiej Policji, Szczytno, 7 lutego 2008 r.
Komendant główny Policji nadinsp. Tadeusz Budzik w swym przemówieniu wygłoszonym podczas narady rocznej kierownictwa polskiej Policji skupił się na kilku kierunkach działań, na jakie należy położyć największy nacisk.
W pierwszej kolejności mówił o zbliżeniu Policji do społeczeństwa, co można uzyskać przez zmianę oceny jej pracy. Komendant główny Policji przypomniał, iż dokonano analizy systemów oceny pracy policji w innych państwach Unii Europejskiej i wprowadzono rozwiązania oparte głównie na systemie brytyjskim, gdzie największy nacisk kładzie się na odbiór społeczny formacji, na to, jak policja jest postrzegana przez społeczeństwo, jak „blisko” społeczeństwa się znajduje, jak społeczeństwu służy, czy jest otwarta na jego opinie, czy potrafi zmieniać swoje oblicze, aby nadążać za jego potrzebami. W systemie ewaluacji pracy policji uwzględniono najważniejsze czynniki jej dotyczące, jakimi są oczekiwania i opinie społeczne oraz poziom poczucia bezpieczeństwa. Komendant główny wspomniał o istnieniu równowagi między ocenami jednostek Policji dokonywanymi na podstawie „statystyki policyjnej” oraz opartymi na wynikach badań opinii społecznej:
ocena pracy Policji
=
50% statystyka policyjna
+
30% wyniki badań opinii społecznej
+
20% wyniki badań poziomu zadowolenia policjantówi pracowników Policji ze służby (pracy) w Policji
W najbliższym czasie zostanie zorganizowane przez profesjonalne ośrodki badawcze (CBOS, DGA PBS, TNS, OBOP) badanie opinii społecznej na próbie 17 tys. respondentów. Zostaną nim objęci również policjanci i pracownicy Policji.
Komendant główny mówił o zbliżaniu Policji do społeczeństwa również przez powołanie Rady Konsultacyjnej Komendanta Głównego Policji, której pierwsze posiedzenie planowane jest na koniec lutego br.
Policja, zdaniem T. Budzika, nie ma wyłączności na wypracowywanie skutecznych i doskonałych rozwiązań służących zaspokajaniu potrzeb społecznych, dlatego istotne jest, aby mogły być one konsultowane z autorytetami ze świata nauki — gwarantami rozwiązań prospołecznych. Takiej idei ma służyć instytucja Rady Konsultacyjnej złożonej z ekspertów w różnych dziedzinach: prawa karnego, kryminologii, ekonomii, zarządzania, socjologii, praw człowieka itp. Celem Rady będzie konsultowanie rozwiązań i głównych kierunków pracy Policji, a tym samym wspieranie przemian w organizacji. Rada Konsultacyjna będzie pracowała głównie w podzespołach ukierunkowanych tematycznie — na wypracowanie konkretnych rozwiązań w danym obszarze.
Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez komendanta głównego Policji było zbliżenie Policji do społeczeństwa przez udoskonalenie i zintensyfikowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jest to bardzo ważna sfera działalności, która nie tylko pozwoli na pozyskanie istotnej z punktu widzenia Policji wiedzy o oczekiwaniach poszczególnych grup społecznych i środowisk, ale również na wykorzystanie potencjału tych organizacji w promowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Powołany został pełnomocnik komendanta głównego Policji do współpracy z organizacjami pozarządowymi, który będzie koordynował tę współpracę i służył swoją pomocą przedstawicielom jednostek niższego szczebla.
W dalszej części wystąpienia poruszono kwestie usprawnienia działania formacji, ograniczenia sprawozdawczości, odbiurokratyzowania pracy policji po uprzednim dokonaniu — z inicjatywy podsekretarza stanu w MSWiA Adama Rapackiego — przeglądu aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń) oraz aktów kierowania wewnętrznego wydanych przez komendanta głównego Policji (decyzji, zarządzeń) w celu pozbycia się lub zmodyfikowania zapisów utrudniających właściwe funkcjonowanie organizacji. Należy systematycznie wprowadzać rozwiązania usprawniające organizację, przekazywać innym podmiotom zadania, które ustawowo nie powinny być przypisane Policji, decentralizować zarządzanie, cedując uprawnienia na komendantów wojewódzkich, powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz odbiurokratyzowywać pracę. Komendant główny wspomniał o dokonywaniu rewizji zestawień sprawozdawczych wynikającym z zarządzenia nr 159 komendanta głównego Policji w sprawie planowania i sprawozdawczości w Policji. Badana jest przydatność wszystkich danych zawartych w zestawieniach sprawozdawczych, sprawdzane są sposoby ich wykorzystania przez poszczególne biura, rozważana będzie możliwość wprowadzenia systemu elektronicznej sprawozdawczości. Komendant podkreślił konieczność upowszechniania dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań w służbie i pracy, mówił o oddaniu do dyspozycji całego środowiska policyjnego Banku Dobrych Praktyk — portalu internetowego umożliwiającego wymianę doświadczeń zawodowych przez prezentowanie ciekawych i godnych upowszechnienia pomysłów i inicjatyw doświadczonych policjantów oraz pracowników Policji. Bank Dobrych Praktyk jest ważnym narzędziem komunikacji wewnętrznej w Policji, gdyż na stronie — oprócz zbioru dobrych praktyk — znajdują się linki do forum dyskusyjnego oraz bazy wyników badań społecznych dotyczących policji. Komendant główny zwrócił się z prośbą do komendantów wojewódzkich, miejskich i powiatowych o upowszechnienie we własnych jednostkach tej inicjatywy. Prosił o stworzenie policjantom i pracownikom Policji możliwości nieograniczonego korzystania z aktualnych, ujednoliconych tekstów zarządzeń i decyzji komendanta głównego Policji. Biuro Prawne KGP podjęło prace nad stworzeniem elektronicznej bazy ujednoliconych aktów prawnych wydawanych przez komendanta głównego Policji, z możliwością dostępu przez Internet. W istotny sposób powinno to ułatwić dostęp do wszystkich przepisów.
Następną omawianą kwestią było zintensyfikowanie współpracy ze związkami zawodowymi. Usprawnienie działania formacji nie może się odbyć bez udziału związków zawodowych i ścisłej współpracy z nimi. Organizacje związkowe są potrzebne nie tylko funkcjonariuszom i pracownikom Policji realizującym zadania wykonawcze, lecz również kierownictwu Policji. Tym pierwszym pomagają w egzekwowaniu ich praw, dla kierownictwa natomiast są partnerem w sprawnym kierowaniu formacją. Dlatego tak ważna jest dobra współpraca między kierownictwem jednostek Policji a zarządami organizacji związkowych. Komendant główny Policji oczekuje, że organizacje związkowe będą nie tylko partnerem wymagającym, ale jednocześnie odpowiedzialnym, który dobrze rozumie istniejące uwarunkowania i ograniczenia.
Zdaniem komendanta głównego, największą wartością instytucji, jaką jest Policja, są ludzie i ich należyte przygotowanie do profesjonalnej realizacji zadań. Dlatego tak ważne są: stabilizacja w obszarze kadrowym — ograniczenie liczby odejść policjantów ze służby, transparentna ścieżka kariery zawodowej, zapewnienie możliwości rozwoju zawodowego ukierunkowanego na potrzeby służby, a jednocześnie spełniającego oczekiwania funkcjonariuszy, wykształcenie kadry ekspertów i wykorzystanie wiedzy oraz doświadczenia emerytowanych funkcjonariuszy Policji.
Całość relacji w numerze...