Aktualne wydanie
Poprzednie numery
2007 rok
Fotokronika - lipiec-wrzesień 2007
FOTOKRONIKA
WYŻSZEJ SZKOŁY POLICJI W SZCZYTNIE
lipiec–wrzesień 2007
9–10 lipca
Narada kadry kierowniczej Policji
W dniach 9–10 lipca w Wyższej Szkole Policji odbyła się narada kadry kierowniczej Policji. Podczas spotkania dokonano oceny pracy służby prewencyjnej i przedstawiono stan realizacji zadań służby kryminalnej w pierwszym półroczu 2007 roku. Oceniono również funkcjonowanie instytucji przyspieszonego postępowania karnego wobec sprawców ujętych na gorącym uczynku. Omówiono też zasady współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji, a także zadania i przygotowania Policji do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Wśród innych ważkich zagadnień znalazły się sprawy związane z programem modernizacji Policji, m.in. jego finansowanie, założenia dotyczące ucywilniania stanowisk, i oceną stanu realizacji zadań służby logistycznej we wdrażaniu programu. Przybliżono także realizację zadań pionu teleinformatyki i wykonanie budżetu Policji w pierwszym półroczu br. Podczas dwudniowego spotkania komendanci wojewódzcy Policji i dyrektorzy biur KGP mieli okazję zasygnalizować podstawowe problemy, z jakimi spotykają się na co dzień, oraz przedyskutować propozycje zmian.
17 lipca
Spotkanie autorskie
Bohaterem spotkania autorskiego w czytelni Biblioteki WSPol. był podinsp. Ireneusz Dziugieł — starszy wykładowca Zakładu Prawa WSPol. — z zawodu prawnik, z zamiłowania fotograf. Przewodnim tematem jego prac jest przyroda. Fotografie były publikowane w wielu albumach współautorskich, książkach, kalendarzach, „National Geographic”, na pierwszych stronach ogólnopolskich periodyków o tematyce przyrodniczej. W dorobku ma m.in. współautorski album z papieskim fotografem Arturo Mari zatytułowany „Wigry z Janem Pawłem II”. Zebranym w czytelni Biblioteki WSPol. podinsp. Ireneusz Dziugieł opowiadał o pracy nad swoim pierwszym autorskim albumem „Warmia i Mazury. Tajemnice siostrzanych krain” wydanym w czerwcu br. nakładem MULTICO Oficyny Wydawniczej w serii „Prawdziwa Polska”. Opracowanie przybliża krajobrazy, cenne rośliny i zwierzęta, unikatowe zabytki, a także wciąż żywe tradycje Warmii i Mazur.
17–18 lipca
Seminarium radców prawnych Policji
Radcy prawni i inne osoby wykonujące pomoc prawną na rzecz Policji — pełniący służbę lub zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych Policji — uczestniczyli w Wyższej Szkole Policji w dwudniowym seminarium radców prawnych Policji. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Biura Prawnego Komendy Głównej Policji insp. dr Mariusz Róg. Swoje wystąpienie miał również dyrektor Departamentu Prawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dr Zbigniew Wrona. Poinformowano zebranych o zmianach w ustawie o Policji, mówiono o wybranych problemach dotyczących ustawy o ochronie informacji niejawnych, omówiono też implementację umowy z Schengen. Przybliżono również wybrane problemy związane z ustawą z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. Przedyskutowano także wady oświadczenia woli. Spotkanie ponad 60 radców prawnych Policji było doskonałą okazją do wymieniany doświadczeń i podzielenia się uwagami.
19 lipca
Obchody Święta Policji
Uroczystą akademią rozpoczęły się w Wyższej Szkole Policji obchody Święta Policji. W Auli im. insp. Sobolewskiego komendant- -rektor WSPol. nadinsp. Kazimierz Szwajcowski przywitał zebranych funkcjonariuszy, pracowników i studentów uczelni oraz przybyłych gości, m.in. przedstawicieli władz samorządowych — burmistrza Szczytna, starostę, przewodniczącego Rady Miasta i Rady Powiatu oraz komendanta powiatowego Policji i komendanta powiatowego straży pożarnej. Podczas uroczystości komendant-rektor wręczył odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Decyzjami ministra spraw wewnętrznych i administracji w uznaniu zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego srebrną odznakę „Zasłużony policjant” nadano zastępcy komendanta-prorektorowi WSPol. podinsp. dr. Piotrowi Bogdalskiemu, z kolei brązową odznakę „Zasłużony policjant” — podinsp. dr. Krzysztofowi Augustyniakowi, starszemu wykładowcy w Instytucie Kształcenia Kadr Kierowniczych i Zarządzania Jakością w Policji, a także podinsp. dr. Jerzemu Szafrańskiemu, starszemu wykładowcy w Instytucie Kształcenia Funkcjonariuszy Służb Państwowych Zwalczających Przestępczość Zorganizowaną i Terroryzm. Po uroczystej części oficjalnej Święta Policji zorganizowano część mniej oficjalną. Program przygotowali funkcjonariusze Zakładu Wyszkolenia Specjalnego. Rozegrano Turniej Piłki Siatkowej Plażowej, w którym rywalizowało 16 drużyn reprezentujących słuchaczy i kadrę WSPol. Mecze rozgrywano systemem brazylijskim. Zwyciężyła drużyna kadry w składzie starszy wykładowca Zakładu Wyszkolenia Specjalnego podinsp. Paweł Dudo i starszy wykładowca Zakładu Służby Prewencyjnej podinsp. Jacek Grzeszczyk. Z kolei na stadionie przy ul. Ostrołęckiej do rywalizacji o tytuł najsilniejszego policjanta WSPol. w zawodach „Strong Policjant WSPol. 2007” stanęło 14 słuchaczy uczelni. Pierwsze miejsce zajął Rafał Wydra z grupy szkoleniowej nr 8. Następnie w systemie 2 x 30 minut rozegrano mecz piłki nożnej kadra–słuchacze WSPol. Wynikiem 2:0 zwyciężyła drużyna słuchaczy. W przerwie meczu zebrani na stadionie widzowie zobaczyli pokazy samoobrony i technik interwencji, przygotowane i przeprowadzone przez mł. asp. Jacka Szewczaka z Zakładu Wyszkolenia Specjalnego wraz ze słuchaczami kursu podstawowego. Komendant-rektor WSPol. nadinsp. Kazimierz Szwajcowski i p.o. adiunkt-kierownik Zakładu Wyszkolenia Specjalnego nadkom. Waldemar Zubrzycki nagrodzili zwycięzców wszystkich konkurencji. Dla wszystkich przybyłych przygotowano tradycyjną grochówkę.
21–22 lipca
Dni i Noce Szczytna
Jak co roku, Wyższa Szkoła Policji czynnie uczestniczyła w uroczystościach związanych ze świętem miasta — Dniach i Nocach Szczytna. Dla świętujących mieszkańców miasta i turystów czekało wiele atrakcji. Na placu Juranda kontynuujący obchody Święta Policji funkcjonariusze WSPol. nie musieli nikogo zachęcać do zapoznania się z zasadami działania alkotestu czy pobierania odcisków linii papilarnych. Dorobek publicystyczny zaprezentowało też stoisko Wydawnictwa Wyższej Szkoły Policji. Dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, lecz również dorosłych cieszyło się krzesło obrotowe służące do wykonywania zdjęć sygnalitycznych twarzy, na którym chętni mogli sobie zrobić fotografię upamiętniającą Święto Policji 2007. Stoisko promocyjne WSPol. cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, którzy mieli okazję z bliska poznać niektóre metody pracy policji i nawiązać bezpośredni kontakt z policjantami.
Z kolei 22 lipca na Jeziorze Domowym Dużym ekipa Wyższej Szkoły Policji wzięła udział w wyścigu smoczych łodzi. W rywalizacji z reprezentacjami Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, 8. Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie i Starostwa Powiatowego w Szczytnie zwyciężyła drużyna WSPol., której kierownikiem był mł. asp. Jacek Szewczak z Zakładu Wyszkolenia Specjalnego.
25 lipca
Wzór godny naśladowania
Podczas odprawy służbowej kadry kierowniczej Wyższej Szkoły Policji komendant-rektor WSPol. nadinsp. Kazimierz Szwajcowski za wzorową postawę nagrodził st. sierż. Urszulę Tokarzewicz — uczestniczkę szkolenia wyższego zawodowego I stopnia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, na co dzień realizującą zadania służbowe na stanowisku asystenta w Zespole Dochodzeniowo-Śledczym Sekcji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. Policjantka, spędzając 17 lipca br. czas wolny od zajęć nad jeziorem Narty, uratowała tonącego mężczyznę.
24 sierpnia
Zakończenie szkolenia YOUNG II
Zakończył się kurs doskonalenia zawodowego przygotowujący funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji do realizacji zadań z dziedziny współpracy międzynarodowej YOUNG II prowadzony przez pracowników naukowo-dydaktycznych Studium Języków Obcych Instytutu Kształcenia Kadr Kierowniczych i Zarządzania Jakością w Policji WSPol. W uroczystym wręczeniu certyfikatów 18 uczestnikom szkolenia wzięli udział m.in. dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji podinsp. Marek Purzycki i komendant-rektor WSPol. nadinsp. Kazimierz Szwajcowski.
Głównym celem kursu — którego program został wprowadzony decyzją nr 210 komendanta głównego Policji z 20 marca 2007 r. — było teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do wykonywania zadań związanych ze współpracą międzynarodową, a także do swobodnego komunikowania się w języku angielskim przy jej realizowaniu.
28 sierpnia
Wizyta Ambasadora USA
W Szczytnie z wizytą przebywał Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce Victor Ashe. W Wyższej Szkole Policji spotkał się z komendantem-rektorem nadinsp. Kazimierzem Szwajcowskim, zastępcą komendanta-prorektorem mł. insp. dr. Piotrem Bogdalskim i prorektorem podinsp. dr. Arkadiuszem Letkiewiczem. Niecodzienny gość zwiedził uczelnię i został zapoznany z bazą dydaktyczną Szkoły, m.in. zbiorami Biblioteki WSPol., powstałym w celach szkoleniowych laboratorium amfetaminowym, a także wyposażeniem strzelnicy.
1 września
Nowa struktura Wyższej Szkoły Policji
Zaczęła obowiązywać nowa struktura Wyższej Szkoły Policji. Rozkazem organizacyjnym nr 9 z 1 września 2007 roku komendant- -rektor wprowadził nowy etat WSPol. określający jej strukturę. Z połączenia Instytutu Kształcenia Służb Państwowych Zwalczających Przestępczość Zorganizowaną i Terroryzm oraz Zakładu Służby Kryminalnej utworzono Instytut Służb Zwalczających Przestępczość Kryminalną. Z kolei z Instytutu Kształcenia Kadr Kierowniczych i Zarządzania Jakością w Policji wyodrębniono Instytut Organizacji i Zarządzania oraz Studium Edukacji Językowej i Współpracy Międzynarodowej. Została zmieniona nazwa Zakładu Służby Prewencyjnej na Instytut Służby Prewencyjnej, natomiast Zakładu Prawa na Instytut Prawa. W skład Szkoły wchodzi również Zakład Wyszkolenia Specjalnego. Jednostki wspomagające działalność dydaktyczną oraz administracyjno-gospodarczą pozostały bez zmian.
13 września
Studenci z Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Saksońskiej w Rothenburgu w Wyższej Szkole Policji
Uroczystym wręczeniem zaświadczeń zakończył się pobyt w Wyższej Szkole Policji 13-osobowej grupy studentów niemieckich z Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Saksońskiej w Rothenburgu. Od 3 do 13 września uczestniczyli oni w intensywnym kursie języka polskiego prowadzonym przez pracowników naukowo-dydaktycznych Studium Edukacji Językowej i Współpracy Międzynarodowej WSPol. W trakcie swojego pobytu zostali oni zapoznani również z bazą dydaktyczną uczelni. Mieli okazję zobaczyć Centrum Powiadamiania Ratunkowego, pracownię analizy kryminalnej, pracownię daktyloskopii, Centrum Symulacji Instytutu Służby Prewencyjnej, Policyjne Centrum Sportu i zbiory Biblioteki WSPol. Zapoznali się z funkcjonowaniem Komendy Stołecznej Policji, Komendy Miejskiej Policji w Malborku, Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Zagraniczni goście zwiedzili także wybrane zakątki Polski.
10–11 września
Konferencja naukowa „Zarządzanie kryzysowe”
W dwudniowej konferencji naukowej „Zarządzanie kryzysowe” zorganizowanej przez Instytut Służby Prewencyjnej WSPol. pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji uczestniczyło 70 przedstawicieli m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendy Głównej Straży Pożarnej, Akademii Obrony Narodowej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, administracji rządowej oraz organizacji pozarządowych realizujących zadania związane z ochroną ludności i ratownictwem, a także policji litewskiej i Wyższej Szkoły Żandarmerii w Paryżu. Jej głównym celem było wypracowanie modelowego programu studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kryzysowego realizowanego w ramach trzech kierunków studiów — bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe i inżynieria bezpieczeństwa. Była ona doskonałym forum do wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących rozlegle pojętych praktycznych i teoretycznych aspektów zarządzania kryzysowego.
12 września
Sztafetowy Bieg Przełajowy o Puchar Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji
Pracownicy naukowo-dydaktyczni Zakładu Wyszkolenia Specjalnego zorganizowali Mistrzostwa WSPol. w Sztafetowym Biegu Przełajowym o Puchar Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji. Na stadionie przy ul. Ostrołęckiej do rywalizacji stanęło 55 zawodników — 5-osobowe reprezentacje grup szkoleniowych i kadry dydaktycznej Szkoły. Każdy z zawodników miał do pokonania dystans 1700 m, dzierżąc w dłoni pałkę służbową wielofunkcyjną typu „Tonfa”. Pierwsze miejsce i puchar wywalczyła drużyna grupy szkoleniowej nr 4. Na drugiej pozycji uplasowała się reprezentacja kadry dydaktycznej Szkoły. Trzecie miejsce zajęła drużyna grupy szkoleniowej nr 8. Zwycięzcy zostali uhonorowani 18 września w trakcie apelu porannego na placu apelowym Wyższej Szkoły Policji.
17–18 września
Międzynarodowa konferencja naukowa „Kształtowanie potencjału kadrowego policji wobec wyzwań przyszłości”
Instytut Organizacji i Zarządzania WSPol. zorganizował międzynarodową konferencję naukową „Kształtowanie potencjału kadrowego policji wobec wyzwań przyszłości”, w której uczestniczyli przedstawiciele świata nauki — z polskich i zagranicznych wyższych uczelni oraz Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich Policji i szkół policyjnych. Jej celem było zdiagnozowanie najważniejszych problemów kadrowych, a także zaprezentowanie najnowszych wyników badań dotyczących procesu zarządzania zasobami ludzkimi realizowanego w organizacjach policyjnych.
Uczestnicy konferencji poszukiwali rozwiązań najistotniejszych problemów kadrowych i konstruowali wnioski o charakterze aplikacyjnym. Szczególną uwagę skupiono na formalnych i funkcjonalnych aspektach zarządzania kadrami, procesach kadrowych w Policji, psychologii zarządzania kadrami, prawnych aspektach zarządzania personelem, metodyce badań procesów kadrowych, a także patologiach w procesie zarządzania kadrami.
17–21 września
Kurs specjalizacyjny „Taktyki i techniki przesłuchań metodą FBI”
Trwała kolejna, 10. w tym roku, edycja kursu specjalizacyjnego „Taktyki i techniki przesłuchań metodą FBI”. Pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Służb Zwalczających Przestępczość Kryminalną i Instytutu Prawa przez 5 dni szkolili z metod przesłuchań i sposobów postępowania stosowanych przez agentów FBI 13-osobową grupę policjantów z garnizonu warmińsko-mazurskiej i podlaskiej policji oraz Komendy Głównej Policji na co dzień realizujących zadania operacyjne i dochodzeniowo-śledcze.
22 września
Zakończenie stażu francuskiego żandarma z Wyższej Szkoły Żandarmerii w Paryżu
W Wyższej Szkole Policji od 3 do 22 września staż odbywał ppłk Marc-Henri Wronski — zastępca komendanta ds. procesu szkolenia w Wyższej Szkole Żandarmerii w Paryżu, wykładowca taktyki działań żandarmerii. Jego pobyt był związany z realizacją programu multilateralnej wymiany CEPOL/Agis 2006, obejmującego wybranych przedstawicieli wyższej kadry policyjnej oraz pracowników policyjnych koordynujących proces szkolenia z 20 krajów Unii Europejskiej. Głównym celem wymiany jest poznanie charakteru działania służb policyjnych działających na rzecz porządku i bezpieczeństwa w poszczególnych państwach, a także zaznajomienie się z kulturą, obyczajami i tradycją krajów członkowskich UE objętych programem. W trakcie pobytu w WSPol. zapoznał się ze strukturą organizacyjną Szkoły i zakresem jej działalności edukacyjnej. Realizował cykl spotkań z kierownictwem, kadrą naukowo-dydaktyczną i słuchaczami uczelni. Odbył również wizyty studyjne do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, gdzie został zapoznany m.in. z pracą oddziałów prewencji, oraz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Ppłk Marc-Henri Wronski odbył także kilka wizyt roboczych. Zapoznał się z funkcjonowaniem Wydziału Rozwoju Międzynarodowej Współpracy Policji w Gabinecie Komendanta Głównego Policji, Wydziału Programowo-Egzaminacyjnego Biura Kadr i Szkolenia KGP, Zarządu Operacji Antyterrorystycznych KGP, Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych Komendy Stołecznej Policji i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Podczas podsumowania stażu w Komendzie Głównej Policji w spotkaniu uczestniczył oficer łącznikowy policji francuskiej Nathalie Auvray. W ostatnim dniu pobytu w WSPol. na placu apelowym stażysta pożegnał się z kadrą i słuchaczami uczelni, prezentując zebranym pokaz musztry paradnej z szablą.
22–23 września
Wicemistrz XV Mistrzostw Polski Policji w Judo
W Ośrodku Szkolenia Policji w Gdańsku rozegrano XV Mistrzostwa Polski Policji w Judo w ramach Centralnej Spartakiady MSWiA, w których uczestniczyło 87 zawodniczek i zawodników reprezentujących komendy wojewódzkie Policji, szkoły Policji, Straż Miejską i Państwową Straż Pożarną. Wyższą Szkołę Policji reprezentowała 6-osobowa ekipa — sierż. Michał Dymerski z Zakładu Wyszkolenia Specjalnego i pięciu słuchaczy Szkoły. Sierż. Michał Dymerski wywalczył bardzo wysokie II miejsce w kategorii wagowej + 100 kg mężczyzn do lat 35. Pierwszą walkę
wygrał przed czasem przez rzut z Przemysławem Szadejko z KWP w Gdańsku. W drugim pojedynku spotkał się z najcięższym zawodnikiem w swojej kategorii wagowej, ważącym 138 kg Krzysztofem Wiśniewskim z KWP w Bydgoszczy, z którym także wygrał po wykonaniu wysoko punktowanego rzutu. Trzecią walkę — decydującą o wejściu do finału — musiał stoczyć ze swoim dawnym kolegą klubowym, akademickim mistrzem Polski, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski Policji, Ireneuszem Wierzbickim reprezentującym KWP w Olsztynie. Walka nie została rozstrzygnięta w regulaminowym czasie i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Ta również zakończyła się remisem i o awansie do finału zadecydowali sędziowie, którzy jednogłośnie wskazali zwycięstwo sierż. Michała Dymerskiego. Niestety, nasz zawodnik w finale nie wystąpił z powodu doznanej kontuzji. Reprezentanci WSPol. drużynowo wśród 23 ekip uplasowali się na 6. miejscu. Trenerem zawodników ze Szkoły był starszy wykładowca Zakładu Wyszkolenia Specjalnego podinsp. Tadeusz Dymerski.
24 września
Spotkanie autorskie
Pracownicy Biblioteki WSPol. przygotowali spotkanie ze współautorami dwóch monografii dotyczących wielu aspektów funkcjonowania Policji. Dokonano prezentacji publikacji „Policja w Polsce. Stan obecny i perspektywy” pod redakcją Adama Szymaniaka i Wiesława Ciepieli, a także „Samorząd a Policja. Kształtowanie bezpieczeństwa lokalnego” pod redakcją Adama Szymaniaka. Oba tytuły zostały wydane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spośród licznych współtwórców na spotkanie z czytelnikami przybyli prorektor WSPol. podinsp. dr Arkadiusz Letkiewicz, prof. dr hab. Andrzej Misiuk, podinsp. Aleksander Babiński, podinsp. Anna Ćwiklińska, podinsp. dr Jan Kudrelek, nadkom. Wojciech Anielski, nadkom. Arkadiusz Kunce, nadkom. Marek Gierach i nadkom. Krzysztof Łojek. Na spotkanie przybył również współredaktor publikacji „Policja w Polsce. Stan obecny i perspektywy” Wiesław Ciepiela.
24–28 września
Seminarium szkoleniowe „Terroryzm — przeciwdziałanie, zwalczanie, likwidacja skutków”
Ponad 50 przedstawicieli Policji, Biura Ochrony Rządu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Straży Granicznej zajmujących się różnymi aspektami przeciwdziałania oraz zwalczania terroryzmu uczestniczyło w drugiej edycji seminarium szkoleniowego „Terroryzm — przeciwdziałanie, zwalczanie, likwidacja skutków”. Głównym celem seminarium była wymiana doświadczeń, a także doskonalenie wiedzy i umiejętności funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo służb zarówno w dziedzinie przeciwdziałania zwalczania przestępczości terrorystycznej, jak też likwidacji skutków ataków terrorystycznych. Wykłady prowadzili eksperci ds. terroryzmu, m.in. z Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Urzędu Repatriacji i Cudzoziemców, przedstawiciele Głównego Inspektora Informacji Finansowej. Seminarium zrealizowali pracownicy Instytutu Służb Zwalczających Przestępczość Kryminalną WSPol. wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym.
28 września
Akcja krwiodawstwa
Świat daje nam tyle, ile my dajemy innym. Nie licząc na pochwały i wyróżnienia, 37 słuchaczy, policjantów i pracowników Wyższej Szkoły Policji honorowo oddało prawie 17 litrów krwi. Była to ósma z kolei w tym roku akcja oddawania krwi zorganizowana w WSPol. wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. W sumie w trzecim kwartale 2007 r. udało się zebrać ponad 91 litrów krwi od 212 dawców.
Opracował:
Dariusz Kamassa
Fotografie: Tomasz Muraszko, Michał Dymerski