Main Menu

  • Start
  • O czasopiśmie
  • Recenzenci
  • Komitet naukowy
  • Zespół redakcyjny
  • Wydawca
  • Dla autorów
  • Dla recenzentów
  • Zasady etyczne
  • Deklaracja dostępności
  • Strategia rozwoju czasopisma

Aktualne wydanie


Policja 4/2024

Poprzednie numery

Policja 3/2024

 

 

Policja 2/2024

  

Policja 1/2024

  
 

2007 rok

Fotokronika - maj 2007

 

7–11 maja
Kurs specjalizacyjny „Taktyki i techniki przesłuchań metodą FBI”

Grupa 13 policjantów służby kryminalnej oraz dochodzeniowo-śledczej z garnizonu warmińsko-mazurskiej i podlaskiej policji, a także Centralnego Biura Śledczego KGP odbyła kolejną edycję kursu specjalizacyjnego „Taktyki i techniki przesłuchań metodą FBI”. Kursanci przez 5 dni zgłębiali tajniki i pogłębiali umiejętności taktyczne oraz techniczne przesłuchań podczas zajęć prowadzonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych Zakładu Służby Kryminalnej i Zakładu Prawa. Program szkolenia opiera się na szkoleniu aktywizującym i doskonaleniu umiejętności zawodowych policjantów, którzy na co dzień realizują zadania operacyjne i dochodzeniowo-śledcze.
Image

8 maja
Prelekcja kapelana Wyższej Szkoły Policji ks. dra hab. Edwarda Wiszowatego

Image
W związku z trwającymi od 7 do 13 maja br. obchodami Tygodnia Bibliotek —ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich — w czytelni Biblioteki Wyższej Szkoły Policji odbyła się prelekcja „Moralne podstawy demokratycznego państwa”, którą wygłosił kapelan WSPol., profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie, ks. dr hab. Edward Wiszowaty. Prelekcja była połączona z promocją nowej publikacji pt. „Państwa, kościoły, policje w integrującej się Europie”,
wydanej nakładem Wydawnictwa Wyższej Szkoły Policji, której prelegent jest redaktorem i współautorem. Ks. dr. hab. Edward Wiszowaty jest jednym z pierwszych mianowanych
po przełomie 1989 roku duszpasterzy polskiej Policji. Współpracował w opracowaniu „Zasad etyki zawodowej policjanta”. Jest autorem i współautorem wielu publikacji dotyczących m.in. teologii pastoralnej, homiletyki i etyki policji.
Image
Image

13–19 maja
Wizyta delegacji komendantów i przedstawicieli szkoły policji z Kampanii we Włoszech

Image
W ramach programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Leonardo da Vinci” — wspierającego politykę unijną w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego — w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie trwała wizyta 15-osobowej delegacji komendantów Policji Lokalnej Regionu Kampanii (południowe
Włochy) oraz przedstawicieli Regionalnej Szkoły Policji. W trakcie pobytu zagraniczni goście poznali strukturę organizacyjną, zadania i umiejscowienie w systemie administracji polskiej Policji. Zapoznali się także z procedurą doboru do Policji i organizacją szkolnictwa policyjnego. Podczas spotkania z kadrą kierowniczą Szkoły nakreślono plany związane z utrzymaniem kontaktów w przyszłości. Włosi podczas swojego pobytu spotkali się również z władzami Szczytna, kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Powiatowej Policji w Malborku i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
Image

15 maja
Pożegnanie w Zakładzie Służby Kryminalnej

Kadra naukowo-dydaktyczna Zakładu Służby Kryminalnej WSPol. pożegnała odchodzącą na emeryturę nadkom. w stanie spoczynku Wandę Nowak — nauczyciela akademickiego pełniącego obowiązki na stanowisku wykładowcy tego Zakładu.
Image
Image

21–22 maja
Szkolenie dla koordynatorów rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”

Image
Podczas dwudniowego spotkania, które odbyło się w Wyższej Szkole Policji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Komendą Główną Policji przeszkoliło 60 koordynatorów rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” — przedstawicieli urzędów wojewódzkich i wojewódzkich komend Policji. Podczas szkolenia poruszono zagadnienie praktycznych aspektów wdrażania programu na poziomie lokalnym z uwzględnieniem zadań i roli administracji terenowej w budowaniu strategii przeciwdziałania przestępczości, rozpoznawania zarówno potrzeb, jak i oczekiwań społecznych dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także prowadzenia strategicznych analiz zagrożeń i stanu bezpieczeństwa.
Omówiono także zasady podziału tegorocznej rezerwy celowej, przeprowadzono warsztaty z pisania projektów zadań, które co roku są zgłaszane przez wojewodów na dofinansowanie w ramach programu „Razem bezpieczniej”. Oprócz wymiany doświadczeń tak między województwami, jak i na poziomie rządowej administracji centralnej oraz lokalnej, zaprezentowano również przykłady policyjnych programów prewencyjnych i dobrych praktyk we wdrażaniu tego programu. Zarówno podsumowania realizacji programu „Razem bezpieczniej” za I kwartał 2007 r., jak i podsumowania całego szkolenia dokonał dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA Paweł Żurek. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. zastępca dyrektora Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji kom. Paweł Suchanek, przedstawiciele Wydziału ds. Profilaktyki i Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA, Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji.
Image

21 maja
Wykład nt. kradzieży dzieł sztuki przeprowadzony przez francuskich ekspertów z Wydziału do Walki z Nielegalnym Handlem Dobrami Kultury Dyrekcji Generalnej Policji Francuskiej

Podczas trwającego szkolenia dla koordynatorów rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” poruszono również zagadnienie kradzieży dzieł sztuki. Na temat programu ochrony zabytkowych, drewnianych obiektów sakralnych wypowiedział się podinsp. Mirosław Karpowicz, reprezentujący Departament Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa
Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na Auli im. insp. Sobolewskiego Wyższej Szkoły Policji wśród licznego audytorium, w obecności dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Żurka oraz komendanta-rektora WSPol. nadinsp. Kazimierza Szwajcowskiego, o doświadczeniach francuskiej policji w dziedzinie ochrony zabytków opowiedzieli Catherine Jaunatre i Dominique Lambert z Wydziału do Walki z Nielegalnym Handlem Dobrami Kultury Dyrekcji Generalnej Policji Francuskiej. Organizatorami spotkania był Departament Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie Zakładem Służby Kryminalnej Wyższej Szkoły Policji.
Image
Image

21 maja–3 czerwca
Szkolenie menedżerskie dla funkcjonariuszy z Kazachstanu

W Wyższej Szkole Policji przebywała 15-osobowa delegacja funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Kazachstanu, której przewodniczył zastępca naczelnika Urzędu Komitetu Policji Administracyjnej MSW Republiki Kazachstanu ppłk policji Bajdalin Amantaj. Wizyta stanowiła dwutygodniowy pobyt szkoleniowy, głównym zaś jej celem było przybliżenie Kazachom metodologii i technik szkoleń menedżerskich prowadzonych w szczycieńskiej uczelni dla kadry kierowniczej polskiej Policji średniego i wyższego poziomu. W trakcie szkolenia przybliżono m.in. funkcjonowanie polskiej Policji, psychospołeczne i organizacyjne aspekty kierowania, a także
sposoby zwalczania niektórych rodzajów przestępczości. Uczestnicy szkolenia w trakcie pobytu w Polsce spotkali się z kierownictwem zarówno Szkoły, jak i Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Zapoznali się z organizacją służby policjanta dzielnicowego i prewencji kryminalnej. Podczas pobytu w Olsztynie poznali funkcjonowanie centrum monitoringu w tamtejszej Komendzie Miejskiej Policji.
Image
Image

23–25 maja
VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych”

Image
Instytut Kształcenia Funkcjonariuszy Służb Państwowych Zwalczających Przestępczość Zorganizowaną i Terroryzm we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Komendy Głównej Policji, VISA Europe oraz Związkiem Banków Polskich zorganizował VII Międzynarodową Konferencję Naukową „Przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych”. Po raz kolejny policjanci i bankowcy z 12 krajów Europy rozmawiali o elektronicznych oszustwach.
Podczas konferencji poruszono tematy dotyczące metod wykrywania i zabezpieczania dowodów, bezpieczeństwa elektronicznych instrumentów płatniczych, prawnych i technicznych aspektów nadużyć z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych, metody zwalczania nadużyć z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych, a także skali nadużyć z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych.
Image

30 maja
Mistrzostwa Wyższej Szkoły Policji w Lekkiej Atletyce

Image
Na stadionie przy ul. Ostrołęckiej rozegrano Mistrzostwa Wyższej Szkoły Policji w Lekkiej Atletyce. Uroczystego otwarcia dokonał zastępca komendanta-prorektor Wyższej Szkoły Policji podinsp. dr Piotr Bogdalski. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali funkcjonariusze Zakładu Wyszkolenia Specjalnego. W Mistrzostwach wzięli udział słuchacze siedmiu drużyn — grupa szkoleniowa cywilna — WS I stopnia (administracja), grupy szkoleniowe nr 2, 3, 5, 6, 7 i 8. Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: bieg na 100 m kobiet i mężczyzn; 400 m kobiet i mężczyzn; 800 m kobiet; 1500 m mężczyzn; sztafeta 4 x 100 m mężczyzn; skok w dal kobiet i mężczyzn; pchnięcie kulą kobiet i mężczyzn. Mistrzostwa zakończyły się sukcesem reprezentacji grupy szkoleniowej cywilnej. Wśród policjantów najlepsza była grupa szkoleniowa nr 5. Uroczystego zamknięcia Mistrzostw i ceremonii dekorowania medalami zwycięzców poszczególnych dyscyplin dokonał zastępca komendanta prorektor Wyższej Szkoły Policji podinsp. dr Piotr Bogdalski.
Image
Image
Image

30 maja
Wizyta delegacji z Kaliningradzkiego Instytutu Prawa MSW Federacji Rosyjskiej

Jednodniową wizytę roboczą w Wyższej Szkole Policji złożyli zastępca rektora ds. dydaktycznych Kaliningradzkiego Instytutu Prawa MSW Federacji Rosyjskiej Siergiej Pobierieżnyj i pomocnik naczelnika ds. kontaktów międzynarodowych Kaliningradzkiego Instytutu Prawa Aleksander Makaryczew. Była to pierwsza wizyta zastępcy rektora ds. dydaktycznych Kaliningradzkiego Instytutu Prawa w WSPol. Związana była z zapoznaniem się ze strukturą Szkoły w ramach umowy o współpracy obu uczelni i nawiązaniem bliższych kontaktów. Podczas spotkania z przedstawicielami kadry kierowniczej WSPol. została omówiona m.in. sprawa związana z wymianą grup studentów, poruszono problematykę wspólnych działań, a także przedstawiono plan seminariów organizowanych w Szkole. Zagraniczni goście zostali zapoznani z bazą dydaktyczną Wyższej Szkoły Policji i mieli okazję zobaczyć powstałe w celach szkoleniowych laboratorium amfetaminowe.
Image

31 maja–1 czerwca
Narada szkoleniowo-sprawozdawcza kadry kierowniczej pionu łączności i informatyki policyjnej

Biuro Łączności i Informatyki KGP przy współpracy Wydziału Łączności i Obsługi Informatycznej WSPol. zorganizowało w Wyższej Szkole Policji dwudniową naradę szkoleniowo-sprawozdawczą
kadry kierowniczej pionu łączności i informatyki policyjnej. Jej głównym celem było omówienie i przedyskutowanie zagadnień związanych z realizacją ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007–2009”, a także przekazanie informacji o stanie uruchomienia projektów finansowanych z funduszu Schengen i projektu SIS one 4 all. Podczas narady przewidziano również udział zewnętrznych firm teleinformatycznych wydzielonych częściach seminaryjno-prezentacyjnych.
Image
Na odprawę przybyli dyrektor Departamentu Infrastruktury Teleinformatycznej MSWiA Piotr Durbajło, zastępca komendanta głównego Policji Tomasz Karczewski, dyrektor Biura Łączności i Informatyki KGP podkom. dr Andrzej Machnacz i przedstawiciele kadry kierowniczej Biura Łączności i Informatyki KGP, kadry kierowniczej pionu łączności i informatyki komend wojewódzkich Policji, Komendy Stołecznej Policji i szkół policyjnych, a także Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Image

Archiwum

  • 2006 rok
  • 2007 rok
    • Numer 1/2007
    • Numer 2/2007
    • Numer 3/2007
    • Numer 4/2007
  • 2008 rok
  • 2009 rok
  • 2010 rok
  • 2011 rok
  • 2012 rok
  • 2013 rok
  • 2014 rok
  • 2015 rok
  • 2016 rok
  • 2017 rok
  • 2018 rok
  • 2019 rok
  • 2020 rok
  • 2021 rok
  • 2022 rok
  • 2023 rok
  • 2024 rok

Statystyka

Odsłon artykułów:
1831333

Polecamy

Kwartalnik Policja, Powered by Joomla!; Joomla templates by SiteGround

valid xhtml valid css