Aktualne wydanie
Poprzednie numery
2006 rok
Kwartalnik Policja 2/2006
Od redaktora naczelnego
Drugi kwartał 2006 roku był dla polskich policjantów niezwykle pracowity. Wizyta Ojca Świętego Benedykta XVI, zabezpieczenia meczów, parad i wystąpień, współpraca z policją niemiecką przy przygotowaniach do rozgrywek piłkarskich na tegorocznym mundialu w połączeniu z codziennymi zadaniami wynikającymi ze specyfiki lokalnych zagrożeń dostarczyły nie tylko nowych obowiązków i związanej z nimi olbrzymiej odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, ale również wzbogaciły polską Policję o wiele cennych doświadczeń w dziedzinie zarządzania oraz realizowanym procesie szkolenia.
Udział policji w zabezpieczeniach imprez masowych, walka stróżów prawa z pseudokibicami na ulicach miast uzmysłowiły nam, jak wiele jeszcze pracy należy włożyć, by zapewnić społeczeństwu nie tylko poczucie bezpieczeństwa, lecz przede wszystkim rzeczywiste bezpieczeństwo.
Od redaktora naczelnego
Drugi kwartał 2006 roku był dla polskich policjantów niezwykle pracowity. Wizyta Ojca Świętego Benedykta XVI, zabezpieczenia meczów, parad i wystąpień, współpraca z policją niemiecką przy przygotowaniach do rozgrywek piłkarskich na tegorocznym mundialu w połączeniu z codziennymi zadaniami wynikającymi ze specyfiki lokalnych zagrożeń dostarczyły nie tylko nowych obowiązków i związanej z nimi olbrzymiej odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, ale również wzbogaciły polską Policję o wiele cennych doświadczeń w dziedzinie zarządzania oraz realizowanym procesie szkolenia.
Udział policji w zabezpieczeniach imprez masowych, walka stróżów prawa z pseudokibicami na ulicach miast uzmysłowiły nam, jak wiele jeszcze pracy należy włożyć, by zapewnić społeczeństwu nie tylko poczucie bezpieczeństwa, lecz przede wszystkim rzeczywiste bezpieczeństwo.
Problem dotyczący bezpieczeństwa, jego różnych wymiarów i obszarów oraz możliwości zwiększenia przez odpowiednie działania Policji i innych podmiotów stał się zatem myślą przewodnią drugiego numeru kwartalnika „Policja”.
Czy Polacy czują się bezpiecznie? Co stanowi dla nich największe źródło zagrożenia? W jaki sposób podnieść poziom bezpieczeństwa ludzi w ich środowiskach lokalnych? Jak zapobiegać przestępczości oraz jak walczyć z patologiami? Jakich narzędzi użyć, by skutecznie ograniczyć wiktymizację? Jak podnieść poziom wykrywalności sprawców przestępstw, troszcząc się jednocześnie o pozytywny wizerunek i wysoką ocenę całej Policji? Na te i wiele innych pytań codziennie poszukujemy odpowiedzi, mając nadzieję, że — chociaż ograniczone — siły i środki, jakimi dysponują jednostki Policji, wciąż dają nam przewagę w walce z coraz lepiej zorganizowanym światem przestępczym.
Interesujące spostrzeżenia dotyczące poczucia bezpieczeństwa oraz zagrożeń przestępczością w Polsce zawierają artykuły K. Gorazdowskiego i A. Treli „Czy czujemy się bezpiecznie?” oraz J. Żelazka i P. Michny „Aplikacja nowych metod statystycznych do analizy zagrożenia przestępczością w Polsce”.
Jak podnosić poczucie bezpieczeństwa przez samą obecność policjanta w terenie i w jaki sposób radzą sobie z organizacją służb patrolowych jednostki Policji, opisują autorzy artykułów poświęconych patrolom jednoosobowym. Przygotowane przez nich materiały wskazują równocześnie na problem związany z bezpieczeństwem samych policjantów pełniących w ten sposób służbę.
Dla kształtowania poczucia bezpieczeństwa niezbędna jest przemyślana i właściwie prowadzona współpraca ze społeczeństwem, na co zwraca uwagę M. Stefański w materiale poświęconym community policing. Nieangażowanie się policjantów w codzienne społeczne problemy środowiska, w którym pełnią oni służbę, wielokrotnie wpływało na niską efektywność podejmowanych działań i tym samym krytyczną ocenę wystawianą samym stróżom prawa. Wielokrotnie zwracaliśmy na to uwagę, publikując materiały poświęcone między innymi roli i zadaniom dzielnicowego.
W numerze drugim zamieściliśmy również sprawozdania z interesujących konferencji i wizyt, co z pewnością umożliwi naszym Czytelnikom zapoznanie się z najnowszymi wyzwaniami stojącymi przed polską Policją oraz zobrazuje nowe kierunki jej działań.
W dniach 5–7 czerwca 2006 roku Zakład Służby Prewencyjnej Wyższej Szkoły Policji wspólnie z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zorganizował II seminarium „Program Gambit — rola Policji oraz innych podmiotów w realizacji priorytetowych zadań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. W seminarium brali udział naczelnicy wydziałów ruchu drogowego komend wojewódzkich Policji, przedstawiciel Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, sekretarze wojewódzkich rad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz biegli i rzeczoznawcy zajmujący się problematyką zdarzeń drogowych. W seminarium uczestniczył także pierwszy zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Ryszard Siewierski. Tematyka dotyczyła praktycznych aspektów związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach. Prezentowane były zagadnienia związane z pomiarem prędkości poruszających się pojazdów oraz przekraczaniem dozwolonych limitów, korzystaniem z pasów bezpieczeństwa oraz problemem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Interesujące były wystąpienia m.in. prof. Ryszarda Krystka — autora koncepcji programu „Gambit”, pracownika naukowego Politechniki Gdańskiej, prof. zw. Brunona Hołysta, pracownika naukowego Wyższej Szkoły Policji i Uniwersytetu Łódzkiego oraz Anny Zielińskiej z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.
Materiały z seminarium zostały utrwalone na płycie CD i dołączone do tego numeru „Policji”, tak by każdy zainteresowany problematyką seminarium mógł zapoznać się z przedstawianymi prezentacjami.
Zapraszam również do lektury stałych rubryk naszego kwartalnika. W Komunikacie z badań publikujemy raport dotyczący służb dyżurnych przygotowany przez pracowników Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji oraz informację na temat kursu specjalistycznego prowadzonego w Wyższej Szkole Policji dla policjantów komórek sztabowych. Przygotowane szkolenie dotyczące pracy sztabowej spotkało się z dużym zainteresowaniem policjantów, którzy od dłuższego czasu postulowali konieczność opracowania kursu doskonalenia zawodowego w tym obszarze działań Policji. Dzięki zaangażowaniu pracowników Zakładu Służby Prewencyjnej oraz policjantów posiadających wysokie kwalifikacje z zakresu pracy sztabowej uczestniczących w kursie w roli wykładowców stowarzyszonych udało się połączyć wiedzę merytoryczną niezbędną do prawidłowej realizacji zadań z wykształceniem u słuchaczy niezbędnych umiejętności. Tak przygotowane i przeprowadzone szkolenie daje gwarancję optymalnego przygotowania kadry do stale zmieniających się zagrożeń.
W dziale Biblioteka WSPol. odnajdziecie Państwo wykaz publikacji na temat bezpieczeństwa z uwzględnieniem jego stanu, mierników stosowanych do zbadania jego poziomu i oceny.
Wiele ciekawych informacji zawarto w materiałach poświęconych terroryzmowi: „Geopolityczne źródła współczesnego zagrożenia terrorystycznego” K. Jałoszyńskiego oraz przygotowaniu Polski na czas zagrożenia zewnętrznego: „Militaryzacja w systemie obronnym państwa” Z. Piątka.
W trosce o poprawę bezpieczeństwa w środowiskach lokalnych coraz częściej poszukujemy metod pozwalających na eliminowanie przyczyn powstawania sytuacji wiktymologicznych. Swoisty renesans „przeżywa” obecnie w Europie projektowanie bezpiecznych przestrzeni — wznoszenie bezpiecznych osiedli, budynków, mieszkań odbywa się już na etapie przygotowania projektu i tworzenia planów urbanistycznych lub polega na dostosowywaniu istniejącej zabudowy do stawianych w tym zakresie wymogów. O ciekawych doświadczeniach w tej dziedzinie przeczytacie Państwo w materiale przygotowanym przez pracowników Zakładu Służby Prewencyjnej WSPol., powstałym po wizycie studyjnej w województwie zachodniopomorskim.
Problematyka kształcenia kadr kierowniczych Policji i roli, jaką odgrywa Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, jest tematem publikacji przygotowanej przez prof. dr. hab. Andrzeja Misiuka, który od lat specjalizuje się w doskonaleniu najwyższej kadry zarządzającej polską Policją. Kształcenie i doskonalenie policjantów jest również tematem artykułów D. Giersza oraz E. Krzyżak-Szymańskiej i A. Szymańskiego.
Godny polecenia jest również materiał przygotowany przez W. Trzcińską, która tradycyjnie w swojej stałej rubryce rekomenduje książkę tym razem z dziedziny szeroko rozumianej ekonomii. Sądząc po przygotowanej recenzji, tę książkę naprawdę warto przeczytać.
Życząc naszym Czytelnikom ciekawej lektury, dziękuję wszystkim autorom za przekazane do redakcji materiały. Kolejny numer „Policji” planujemy poświęcić nowym obszarom przestępczości związanym z wykorzystaniem nowych technologii (przestępczość internetowa, z wykorzystaniem kart płatniczych, oszustwa bankowe itp.). Osoby zainteresowane publikowaniem tekstów o tej problematyce zapraszamy do współpracy. Przygotowane artykuły prosimy przekazywać do redakcji „Policji” do końca września bieżącego roku lub pocztą elektroniczną na adres
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
podinsp. dr Agata Tyburska